Od 20 września w przestrzeni Galerii Krypta u Pijarów można oglądać rzeźby słynnego artysty – Stanisława Cukra. Dzieła, przedstawiające postacie świętych, będą prezentowane do 9 października.
Archanioł Michał, Jan Chrzciciel, Edyta Stein, Jan Paweł II, Andrzej Bobola czy św. Piotr i Paweł to główni bohaterowie prac Stanisława Cukra, które znalazły się na ekspozycji w dolnej części kościoła pw. Przemienienia Pańskiego przy ul. Pijarskiej 2.
Fascynacja człowiekiem
Zakopiański artysta postanowił ukazać wizerunki postaci świętych ze względu na zainteresowanie ich postawą oraz życiem.
– Ta fascynacja drugim człowiekiem, potrzeba dzielenia się tym zauroczeniem, wewnętrzny imperatyw zracjonalizowania i dokumentacji piękna duchowego, a także fizycznego spotkanej osoby znajduje się u podstaw twórczości artysty – pisze Robert Wolak w katalogu towarzyszącym wystawie.
Rzeźby Stanisława Cukra przedstawiające postacie świętych doskonale wpisują się w historyczną przestrzeń krypty i skłaniają do kontemplacji. Artysta tworzy w taki sposób, by odbiorca mógł zrozumieć jego intencję.
– W swoich dziełach stara się dobrać najlepszą technikę i formułę rzeźbiarską do wyrażenia swoich odczuć i przemyśleń, stara się o doskonałą jedność formy i treści umiejętnie korzystając z wielowiekowej tradycji rzeźby w brązie, tak by zainteresowany, otwarty odbiorca odczytał, odczuł i zrozumiał przekaz artysty ubogacając się duchowo – dodaje Robert Wolak.
Stanisław Cukier urodził się w 1954 roku w Zakopanem. U podnóża gór ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara, a następnie wyjechał do Warszawy, gdzie szlifował umiejętności w Akademii Sztuk Pięknych. Po uzyskaniu dyplomu w 1981 roku rozpoczął pracę jako wykładowca na Wydziale Rzeźby w katedrze medalierstwa i małej formy rzeźbiarskiej w warszawskiej ASP. Po sześciu latach wrócił do Zakopanego, gdzie mieszka do dziś.
W latach 1994–2019 Stanisław Cukier pełnił funkcję dyrektora Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara.