Weekendowe atrakcje dla najmłodszych (23-25 września)

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W najbliższy weekend nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych mieszkańców Krakowa oraz turystów. W planach wspólne świętowanie na Bulwarze Czerwieńskim, zwiedzanie Podgórza i piknikowanie.

Piknik sąsiedzki

Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie zaprasza na sąsiedzki piknik, który odbędzie się w sobotę, 24 września, na osiedlu Centrum B. W programie takie atrakcje jak malowanie twarzy, fotobudka czy stoiska z popcornem i watą cukrową. Nie zabraknie również muzycznego akcentu. Przed publicznością zaprezentuje się zespół jazzowy „Playing Family”. Start o godz. 13:00.

Wielkie zwiedzanie Podgórza

Już w ten weekend mieszkańcy Krakowa oraz turyści będą mieli okazję zwiedzić prawobrzeżną część Krakowa. Wszystko za sprawą XXI Podgórskich Dni Otwartych Drzwi. 24 września w swoje progi zaprosi około 30 obiektów, w większości na co dzień niedostępnych dla zwiedzających.

Z kolei 25 września, w niedzielę, odbędzie się kilkanaście spacerów tematycznych, które pozwolą odkryć najpiękniejsze zakamarki Podgórza. Wydarzenie dedykowane jest zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Szczegółowy program dostępny tutaj.

Święto Dzielnicy I

W sobotę swoje święto obchodzi Dzielnica I Stare Miasto. Z tej okazji Centrum Młodzieży i Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży zapraszają na wspólne spędzenie sobotniego popołudnia. W programie występy na scenie, spacery z przewodnikami, warsztaty, zabawy i animacje, koncert Buskers Band oraz potańcówka z dj-em. Start o godz. 15:00 na Bulwarze Czerwieńskim.

Otwarcie Klubu Wersalik

Po przerwie spowodowanej remontem Klub Wersalik – placówka Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta – otwiera się na ludzi. W sobotę, w godz. 11:00-18:00, odbędzie się rodzinny piknik, podczas którego nie zabraknie wspólnych gier, zabaw, warsztatów, konkursów i animacji. Wizyta w odnowionym Klubie Wersalik będzie okazją do zapoznania się z programem placówki i zajęciami.

Kiermasz Pogranicza Kultur

W dniach 23 września - 2 października na Małym Rynku odbędzie się Kiermasz Pogranicza Kultur, który na stałe wpisał się w pejzaż krakowskiego Starego Miasta. Odwiedzający mogą znaleźć na nim zróżnicowany asortyment, począwszy od ręcznie szytych strojów ludowych, drewnianych rzeźb, autorskiej biżuterii z bursztynem bałtyckim oraz czarnym dębem, toreb i wyrobów skórzanych, a zakończywszy na ekologicznych wyrobach z drewna.

Kiermaszowi jak co roku będą towarzyszyć występy zespołów, prezentujących szeroko rozumiany folklor.

Pożegnanie z wystawą zabawek

Nadszedł czas na finisaż ekspozycji „Komunikacja. Miejska wystawa zabawek”. W piątek o godz. 18:00 w Bibliotece Głównej przy ul. Powroźniczej 2 odbędzie się pożegnanie z przytupem, a uczestnicy gry terenowej, której bohaterami były historyczne zabawki i literatura dla dzieci, otrzymają wyjątkowe nagrody.

Na zwiedzających czeka także warsztat kreatywny oraz spotkanie z Michałem Gołąbem, bajkoterapeutą i autorem książeczki „Mów mi Paj”.

Muzyczne opowieści w Filharmonii Krakowskiej

Filharmonia Krakowska zaprasza młodych melomanów wraz z rodzicami i opiekunami na weekendowe koncerty filharmoniczne z cyklu „Muzyczne Opowiastki”. W sobotę, 24 września, o godz. 10:00, najmłodsi będą mogli posłuchać koncertu pt. „Opowieści z Morskiej Pianki”. To okazja, by zaznajomić się z muzyką klasyczną i instrumentami o niezwykłej kolorystyce brzmienia.

Dzień Otwarty MuFo Józefitów

W tym roku Muzeum Fotografii obchodzi 35-lecie swojego istnienia. Z tej okazji 25 września w budynku przy Józefitów 16 odbędzie się kolejny dzień otwarty instytucji. Organizatorzy przygotowali dla uczestników bogaty program oprowadzań (co godzinę od 10 do 17), warsztaty dla dzieci „Muzealny Minecraft – budujemy muzeum!” oraz pokazy w ciemni fotograficznej. Wstęp za symboliczną złotówkę.

„Wesele” dla dzieci w Teatrze Słowackiego

W weekend najmłodsi mieszkańcy Krakowa oraz turyści będą mogli zobaczyć pierwszą w Polsce inscenizację „Wesela” Wyspiańskiego dla dzieci. To połączenie spektaklu teatralnego z ideą escape room’u i wystawą interaktywną. Reżyserka Magdalena Miklasz, zainspirowana postacią Isi, córki Gospodarza z Wesela, przedstawia dzieło Wyspiańskiego z perspektywy dzieci i dla dzieci.

Pokazy odbywają się w dniach 22, 23, 24, 26, 27 i 28 września na Dużej Scenie Teatru Słowackiego.

„Doktor Dolittle” na scenie

Propozycję dla najmłodszych przygotował także Teatr Ludowy. W sobotę odbędzie się premiera spektaklu „Doktor Dolittle” w reżyserii Macieja Prusaka. To historia mieszkającego w małym, angielskim miasteczku lekarza, który postanawia nauczyć się języka zwierząt. Ta niezwykła umiejętność sprawia, iż do mężczyzny ciągną tłumy chorych lub pokrzywdzonych zwierząt, a on nie potrafi odmówić im pomocy.

Spektakl można zobaczyć także 23, 25, 27 i 28 września.

Opowieści dla Sofijki

Teatr Figurki i Teatr Lito zapraszają na baśniową opowieść dotykającą problemów, z którymi mierzą się ukraińskie rodziny dotknięte dramatem wojny.

– Rodzice Sofijki wysłali ukochaną córkę w bezpieczniejsze miejsce. Teraz odwiedzają opuszczony pokój córeczki i opowiadają jej wymyślone baśnie licząc, że opowiedzą jej te historie po powrocie. Baśń oddala rzeczywistość i choć na chwilę daje poczucie, że wszystko jest w porządku – czytamy w opisie spektaklu.

Przedstawienie odbędzie się 24 września w sali kameralnej Nowohuckiego Centrum Kultury. Spektakl prezentowany będzie w języku ukraińskim. Wstęp wolny.

Kino dla młodych widzów

Kino Agrafka zaprasza na cykl pokazów filmowych przeznaczony dla najmłodszych widzów pt. „Czytamy i Oglądamy” połączony z warsztatami rozwijającymi wyobraźnię.

W niedzielę o godz. 11:00 wspólne czytanie książki „Intruzi”, a następnie pokaz filmu „Guliwier”. Z kolei w kinie KIKA, w ramach coniedzielnych spotkań dla młodych widzów, zostanie zaprezentowany film przygodowy „Miś Bamse na wulkanie”. Start o godz. 12:00.