Tropem zabawek i literatury. Nowa wystawa w Pałacu Potockich [ZDJĘCIA]

fot. Agata Siubijak/LoveKraków.pl

Muzeum Zabawek, Biblioteka Kraków i KBF zapraszają na letnią podróż po Krakowie tropem zabawek i literatury. Przed zwiedzającymi aż siedemnaście przystanków, a pierwszym z nich jest wystawa historycznych zabawek w Pałacu Potockich.

Od 1 czerwca w witrynach, gablotach i na regałach oddziałów Biblioteki Kraków oraz w Pałacu Potockich czekać będą historyczne zabawki. Wszystkie razem tworzą wystawę „Komunikacja” poświęconą nie tylko podróżowaniu, ale także porozumiewaniu się.

– Klinika Zabawek, kiedy działaliśmy jako warsztatownia dla dzieci uchodźców, pokazała, że musimy nauczyć się porozumiewać. Musimy znajdować wspólny język, nawet w momencie, kiedy nie mówimy tym samym językiem. Język ukraiński jest więc jeden do jeden obecny na tej wystawie i warsztaty również będziemy kierować tak samo do dzieci polskich, jak i do dzieci ukraińskich – mówi Katarzyna Jagodzińska, dyrektor ds. programowych Muzeum Zabawek.

Podróż po Krakowie

Wystawa „Komunikacja” ma charakter rozproszony. Część historycznych zabawek, takich jak autobusy, tramwaje, dworce kolejowe czy samoloty, znajduje się w Pałacu Potockich. Natomiast pozostałe eksponaty umieszczone są w szesnastu filiach Biblioteki Kraków.

– Mamy obiekty związane z komunikacją lądową, powietrzną i wodną, ale też komunikacją społeczną, czyli międzyludzką. Pojawia się więc telefon dawnego typu miniaturowy dziecięcy czy maszyna do pisania – tłumaczy Katarzyna Sosenko, dyrektor Muzeum Zabawek.

Odkrywając kolejne punkty wystawy, dzieci będą mogły wyruszyć w literacko-zabawkową podróż po mieście. Oprócz historycznych zabawek odnajdą także fragmenty opowiadań i bajek, których bohaterami są Miś Uszatek, Reksio, Mela Melulu czy Staś Pętelka.

– Ta wystawa daje możliwość nie tylko zobaczenia zabawek, ale też przeżycia wspaniałej przygody wakacyjnej, której istotą jest promowanie czytelnictwa i pokazywanie bogatej oferty oddziałów Biblioteki Kraków – dodaje Katarzyna Sosenko.

Wielki finał

Przewodnikiem po ekspozycji jest karta kreatywna z mapą, dzięki której najmłodsi będą mogli wziąć udział w konkursie. Co trzeba zrobić? Odwiedzić jak najwięcej punktów wystawy, zdobywając pieczątki. Wypełnione karty zwiedzający będą mogli wrzucać do urn do 28 sierpnia.

Wielki finał odbędzie się 4 września w Pałacu Potockich. Podczas wydarzenia poznamy zwycięzców, na których czekać będą atrakcyjne nagrody w postaci zestawów książek.

comments powered by Disqus