Krakowski Festiwal Filmowy z myślą o najmłodszych

fot. Mat. prasowe Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Po dwuletniej przerwie do krakowskich kin powracają bezpłatne pokazy filmowe dedykowane dzieciom i młodzieży. „Nawet myszy idą do nieba”, „Martin i magiczny las” oraz „19.91” to tylko niektóre z propozycji w ramach cyklu „Kids&Youth. Kino dla młodych”.

Już 29 maja rozpocznie się Krakowski Festiwal Filmowy, podczas którego widzowie będą mogli obejrzeć blisko 200 filmów z całego świata.

– W tym roku pamięć wybija się na plan pierwszy. Weryfikacja tego, jak pamiętamy wydarzenia historyczne, jak pamiętamy wydarzenia w naszych rodzinach. Głównie przyglądamy się ludziom. Przyglądamy się ludzkim twarzom i często w tych ludzkich twarzach, jak w lustrze, widzimy nasze własne problemy, nasze własne radości, bo takie jest życie. Filmy dokumentalne na ogół dotykają spraw trudnych, ale będą też takie, które podniosą na duchu, a nawet rozśmieszą – mówi Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Z myślą o najmłodszych

Podczas tegorocznego festiwalu nie zabraknie propozycji dla dzieci i młodzieży. Hasło towarzyszące bezpłatnym pokazom – „Jest w nas siła!” – doskonale oddaje tematykę filmów. Choć w każdym z nich występują inni bohaterowie, łączy ich coś, dzięki czemu potrafią stawić czoła przeciwnościom losu i dążyć do własnych marzeń. To drzemiąca w nich siła.

– W programie prezentowane są filmy o walorze edukacyjnym, które w przystępny i zrozumiały dla dzieci sposób opowiadają o ważnych kwestiach społecznych, ekologicznych czy obyczajowych. Każdy pokaz przeznaczony jest dla innej grupy wiekowej – zarówno przedszkolaków, jak i nastolatków – wyjaśnia Magdalena Walo, kuratorka sekcji dziecięcej KFF.

Filmowe propozycje

30 maja zostanie zaprezentowany dokument „Kurczaki, wirus i my”. Film, przeznaczony dla widzów od 12 roku życia, opowiada o czeskiej rodzinie, która wyjechała na wieś, by ukryć się przed tajemniczym wirusem.

Kolejnego dnia nastoletnia młodzież będzie mogła zobaczyć zestaw filmów krótkometrażowych. Wśród nich są: „19.91” (historia spotkania 19-letniej Niemki Jette i 91-letniej Zofii, ocalałej z obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu), „Konik morski” (opowieść o nastoletniej Hanan, która została ratowniczką wodną) oraz „Dla Eunice” (historia kilkuletnich imigrantek w Europie Zachodniej).

1 i 4 czerwca odbędzie się pokaz nagradzanej animacji „Nawet myszy idą do nieba”. To propozycja dla najmłodszych widzów. Czy mała myszka może zaprzyjaźnić się ze swoim największym wrogiem, lisem? Gdy bohaterowie animacji niespodziewanie trafiają do nieba dla zwierząt, ich relacja ulega całkowitej zmianie.

„Martin i magiczny las” to opowieść o introwertycznym Martinie przeznaczona dla dzieci od 8 roku życia. Gdy przyzwyczajony do współczesnych udogodnień chłopiec trafia na letni obóz w lesie, odkrywa, iż znajduje się w magicznym miejscu. Czy zdoła uratować zieloną krainę przed niebezpieczeństwem? Widzowie dowiedzą się już 2 czerwca.

Ostatnia propozycja w ramach cyklu „Kids&Youth. Kino dla młodych” to historia nastolatki pochodzącej z małego serbskiego miasteczka Smederevo. Największą pasją bohaterki jest muzyka, a dokładnie gra na perkusji. Czy uda jej się zrealizować marzenia? Film „Victoria, 15” widzowie będą mogli obejrzeć 3 czerwca.

Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się od 29 maja do 5 czerwca w krakowskich kinach oraz od 3 do 12 czerwca online na terenie całej Polski. Szczegółowy program znajdziecie tutaj.

comments powered by Disqus