Muzyka z filmów, ukraiński akcent i Stranger Things. Ruszył Festiwal Muzyki Filmowej

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

„Więcej niż muzyka filmowa”. Takie hasło towarzyszy tegorocznej edycji Festiwalu Muzyki Filmowej, który odbywa się w Krakowie w dniach 24-29 maja. W programie nie tylko kompozycje z najbardziej znanych filmów, ale także wyjątkowy koncert ukraińskich artystów.

– Czuliśmy, że ta edycja musi się wpisać adekwatnie w czas, w którym jesteśmy. Z jednej strony czas odzyskiwania zaufania ludzi do siebie w przestarzeniach koncertowych, troski, empatii i pewnego rodzaju wrażliwości dla tych, którzy w zgromadzeniach mają poczucie dyskomfortu. Z drugiej strony solidarności, która wybuchła w związku z wojną w Ukrainie – powiedział Robert Piaskowski, dyrektor artystyczny festiwalu.

Muzyczny hołd dla Ukrainy

Docenieniem ukraińskiego heroizmu oraz bezinteresownej pomocy ludzi z różnych zakątków świata jest koncert „Composers4Ukraine”, podczas którego wystąpią ukraińscy muzycy.

– To, co przekonało mnie, że warto wziąć udział w koncercie, to upór, z którym organizatorzy festiwalu doprowadzili do tego, żeby ukraińscy artyści stali się nie tylko przedmiotem tego koncertu, ale też jego podmiotem. Nasze utwory zostaną wykonane przez muzyków z Ukrainy, co było szalenie ważne – wyznał Antoni Komasa-Łazarkiewicz, jeden z kompozytorów FMF.

Podczas koncertu zabrzmi utwór „Czornym wyhorom – noczi…”, który będzie miał swoją światową premierę właśnie na festiwalu. Dzieło to artysta skomponował na podstawie ukraińskiego wiersza.

– Wybrałem wiersz przedwojennego poety ukraińskiego Wołodymyra Swidzinskiego, mało znanego, ale niezwykle utalentowanego i potrafiącego swoimi słowami stworzyć sugestywny, przemawiający prosto do emocji obraz. Ten wiersz miał charakter pewnego proroctwa dotyczącego losów Ukrainy w latach 30. i 40. oraz samego autora, który zginął tragicznie – wyjaśnił Antoni Komasa-Łazarkiewicz.

Koncert „Composers4Ukraine” odbędzie się 26 maja o godz. 19:30 w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Urodziny Koniecznego

W piątek publiczność będzie mogła usłyszeć muzykę wybitnego kompozytora – Zygmunta Koniecznego, który w tym roku świętował 85. urodziny. Krakowski artysta stworzył muzykę do ponad stu filmów fabularnych, telewizyjnych, dokumentalnych i krótkometrażowych. Komponował do dzieł znanych i cenionych reżyserów m.in. Andrzeja Wajdy czy Jana Jakuba Kolskiego.

Koncert „Słowińska – AUKSO – Konieczny” to urodzinowy hołd dla Zygmunta Koniecznego.

Jak wytresować smoka, Han Solo i Rio 2

„The Music of John Powell” to długo wyczekiwany monograficzny przegląd twórczości brytyjskiego kompozytora – Johna Powella. Jego muzyka zabrzmi w sobotę o godz. 19:30 w ICE Kraków. Podczas koncertu publiczność będzie mogła usłyszeć utwory ze znanych filmów, takich jak: „Han Solo: Gwiezdne wojny – historie”, „Jak wytresować smoka”, „Tożsamość Bourne’a” czy „Rio 2”.

John Powell nie będzie wyłącznie odbiorcą koncertu. Słynny kompozytor wcieli się także w rolę gospodarza wieczoru, komentującego wydarzenia i opowiadającego anegdoty związane z wykonywanymi utworami.

Premiera „Stranger Things”

27 maja w serwisie streamingowym Netflix zadebiutuje pierwsza część 4. sezonu serialu „Stranger Things”. Z tej okazji organizatorzy Festiwalu Muzyki Filmowej przygotowali dla uczestników niespodziankę.

– W Krakowie, w Nowym Jorku, w Londynie, w Tokio, Sydney i Mediolanie wydarzą się jednocześnie bardzo dziwne rzeczy. Niebawem opublikujemy współrzędne, które będą podpowiedzią, gdzie patrzeć, gdzie się pojawić w nocy z czwartku na piątek. My będziemy gdzieś na Wiśle wyczekiwać tajemniczych znaków – powiedział Robert Piaskowski, dyrektor artystyczny FMF.

– Na Bulwarach Wiślanych możecie zobaczyć zegar. Są na nim współrzędne: 50.05325 19.930833333333336, które wskazują owiane tajemnicą wydarzenie.
Mała podpowiedź: wszyscy 26.05, o 23:00 patrzymy na Wawel – zdradzili na Facebooku organizatorzy.

W piątkowy wieczór w Forum Przestrzenie odbędzie się także impreza, podczas której zabrzmią utwory ze wszystkich części serialu „Stranger Things”.

Więcej szczegółów dotyczących 15. edycji Festiwalu Muzyki Filmowej na stronie fmf.fm

comments powered by Disqus