ZDMK: Nie popełniliśmy błędu [Rozmowa]

Archiwum fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wtorkowy wyrok KIO pozwolił odetchnąć z ulgą urzędnikom z ZDMK, a Kraków uchował przed zimową szarością. Teraz przed wykonawcą tygodnie wytężone pracy, by dekoracje pojawiły się w jak największej liczbie miejsc przed Bożym Narodzeniem.

 

Blisko było do tego, by Kraków w tym roku był ponury w czasie świąt jak listopadowy poranek?

Michał Pyclik, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miasta Krakowa: Według naszego działu prawnego nie. Byli przekonani, że wybór wykonawcy był poprawny. Krajowa Izba Odwoławcza to potwierdziła.

Uda się udekorować wszystkie miejsce, które zostały do tego wyznaczone?

Teraz po stronie wykonawcy będzie duży wysiłek, aby jak najwięcej miejsc udało się ozdobić. Jest obawa, że nie wszystko wyjdzie, ale zrobimy wszystko co możliwe, aby dekoracje były wszędzie. W tym tygodniu podpisujemy umowę, wykonawca się przygotowuje i przez grudzień będą montowane światełka i inne elementy. Na pewno na Targi Bożonarodzeniowe na Rynku Głównym będzie choinka.

Choinka była elementem przetargu. Nie rodzi to potencjalnie kolejnego problemu?

Znów – nasz dział prawny mówi, że to nie kłopot. Zostanie to wszystko tak zapisane, że nie powinno generować problemu. W innej sytuacji bylibyśmy, gdyby choinka została opłacona dwukrotnie.

Przetarg na dekoracje nie został ogłoszony zbyt późno?

Przetarg ogłosiliśmy w sierpniu, gdy ludzie odpoczywali nad morzem. Wcześniej nie mogliśmy, ponieważ trwało opracowanie koncepcji. W tym roku zmienialiśmy motywy dekoracji.

Oczywiście nie ma mowy o tym, że firma odwołująca się zagrała nie fair w tej sprawie, próbując wykorzystać terminy i doprowadzić do małego sabotażu świątecznego.

Firma wykorzystała uprawnienia, które jej przysługiwały. Dla nas jest najważniejsze to, że KIO wskazało, iż nie popełniliśmy błędów.

Harmonogram:

- do 1 grudnia ustawione zostaną elementy będące własnością ZDMK

- do 10 grudnia pojawią się choinki, fotopunkty z wielbłądami i lampartami itp

- do 15 grudnia ustawione zostaną rzeźby i bombki 3D, udekorowane powinny już być ulice i lampy oraz mosty.

- do 20 grudnia powinny być udekorowane drzewa