Zmiany na Kazimierzu już w ten weekend. Miodową pojedziemy w przeciwnym kierunku

fot. Julia Ślósarczyk/LoveKraków.pl

W weekend 8-9 lutego wejdą w życie nowe zasady w strefie ograniczonego ruchu na Kazimierzu. Dużą zmianą będzie podział dotychczasowej strefy na dwie oraz odwrócenie kierunku ruchu na ul. Miodowej.

Urzędnicy zapowiadają te zmiany jako odpowiedź na wnioski przesyłane przez mieszkańców. – Przez pierwsze miesiące funkcjonowania strefy ograniczonego ruchu na Kazimierzu zbieraliśmy wnioski. Na podstawie informacji, które zostały nam przekazane, przygotowaliśmy propozycje nowych rozwiązań – mówi Łukasz Gryga, dyrektor wydziału miejskiego inżyniera ruchu.

Jak mówi, nie wszystkie z propozycji można było uwzględnić. Nie ma więc zgody m.in. na wyłączenie ul. Miodowej ze strefy czy na to, by samochody z identyfikatorem mikroprzedsiębiorcy mogły wjeżdżać do strefy przez całą dobę.

Co się zmieni?

- strefa zostanie podzielona na dwie części (zobacz mapkę poniżej). Na obszarze ograniczonym ulicami Wawrzyńca, Gazowa, Trynitarska, Krakowska (kolor czerwony) zasady zostaną złagodzone: wszyscy będą tam mogli wjechać w godzinach od 6 do 11. Na pozostałej części (kolor niebieski) zakazy wjazdu obowiązują całodobowo, oczywiście z wyjątkami wymienionymi na znakach
- na ul. Miodowej, pomiędzy ul. Brzozową i Bożego Ciała zostanie odwrócony kierunek ruchu
- samochody elektryczne będą mogły bez ograniczeń wjeżdżać na teren strefy
- godziny wjazdu dla pojazdów zaopatrzenia zostaną zmienione: wydłużone o godzinę w szczycie popołudniowym kosztem skrócenia w porannym


Będą badania

Urząd przedstawia proponowane zmiany jako pilotażowe. Na wiosnę zamierza przeprowadzić badania natężenia ruchu pieszych i pojazdów, które pokażą, jak strefa ograniczonego ruchu funkcjonuje na co dzień.

– Wydzielenie podstref było możliwe do wprowadzenia z uwagi na istotnie mniejszy udział pieszych w szczycie porannym niż w popołudniowym w rejonie ulicy Mostowej, co będzie podlegać ponownej weryfikacji w przyszłych badaniach natężeń ruchu – czytamy w komunikacie miasta.

Z kolei odwrócenie kierunku ruchu na Miodowej ma za zadanie poprawić płynność ruchu i zwiększyć bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu. Wynika to ze zgłoszeń mieszkańców oraz policji drogowej i straży miejskiej. Poprawiono będzie czytelność pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu ulic Brzozowej z Miodową.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus