Zmiany na kładce nad Bagrami stają się faktem. Na razie pomogą częściowo

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Rowerzyści zyskają ułatwienie, dzięki któremu bez przeszkód pokonają kładkę nad torami w rejonie Bagrów. Na łatwy przejazd wózkiem osoby z niepełnosprawnościami i rodzice muszą jeszcze poczekać.

Do sławy, jaką zyskały schody przy dworcu autobusowym, kładce przy Bagrach jeszcze daleko, ale to też przykład sprawy, która wyglądała z zewnątrz na prostą, a ciągnęła się latami. Zapowiedzi usprawnień na nieprzyjaznej dla wielu użytkowników kładce padały od dawna, lecz na przeszkodzie stały formalności.

Patowa sytuacja w sprawie kładki utrzymywała się od lat. Zarówno spółki kolejowe, jak i miasto, przez długi czas przekonywały, że nie są właścicielami obiektu. To wykluczało możliwość remontu czy wprowadzenia ułatwień dla osób korzystających z kładki. Później przez długi czas trwały ustalenia zapisów w sprawie porozumienia dotyczącego przejęcia obiektu w użytkowanie.

Naprawa rozpoczęta

We wtorek miasto ogłosiło, że zapowiedzi stają się faktem. – Już niedługo pokonujący kładkę przy Bagrach będą mieli lżej. Właśnie ruszyła jej naprawa. Jest to możliwe, bo Zarząd Dróg Miasta Krakowa wynegocjował z PKP PLK oraz PKP SA porozumienie dotyczące użytkowania terenu pod kładką, a dokładnie obszaru pod schodami. To z kolei otworzyło drogę do jej naprawy – informuje ZDMK w opublikowanym filmie.

Urzędnicy zapowiedzieli, że schody zostaną wyposażone w szyny, ułatwiające pokonanie ich przez rowerzystów. Stopnie mają też zostać naprawione, a kładka – co istotne – ma zostać doświetlona.

Windy w dalszej kolejności

Zarząd dróg zapowiada, że kładka zostanie też wyposażona w windy. W porównaniu ze stanem funkcjonującym przez lata byłaby to prawdziwa rewolucja, ale tu trzeba się jeszcze wykazać cierpliwością. To będzie bowiem wymagało najpierw wykonania projektu i uzyskania pozwolenia na budowę. – Niezbędne będzie też uregulowanie stanu prawnego gruntów sąsiadujących ze schodami, po jednej stronie kładki – informuje ZDMK.

Samo to zastrzeżenie daje do zrozumienia, że i w tym przypadku formalności mogą trochę potrwać. Pozostaje też jeszcze kwestia finansów: zarówno na projekt, jak i na wykonanie trzeba wcześniej zabezpieczyć środki w budżecie.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze