W południe przed urzędem miasta w ręce mieszkańców trafiły budki lęgowe i karmniki przygotowane przez MPO. To kolejna odsłona walentynkowej akcji, w ramach której - we współpracy z Asocjacją Promotorów Radosnego Ptaka - w ciągu ostatnich lat w Krakowie zawisło blisko 10 tys. budek dla ptaków.
Akcja z jednej strony ma być niesztampowym sposobem na obchodzenie Walentynek, z drugiej - okazją do zrobienia czegoś dobrego dla ptaków żyjących w mieście i edukacji w tym zakresie, a z trzeciej - elementem promowania racjonalnego wykorzystywania odpadów.
Drewno, z którego wykonano budki, pochodzi w 100% z recyklingu. W ramach zbiórki odpadów wielkogabarytowych lub do punktów zbiórki trafiają zarówno stare meble, jak i inne drewniane przedmioty, np. palety. - Z całości zebranego drewna wybierane są najlepsze elementy, które od razu nadają się do ponownego użycia. Jest ich jednak stosunkowo niewiele. Kolejna część zebranego drewna (wymieszanego z różnych elementów) jest mielona i przekazywana firmom meblarskim, które wytwarzają z nich płyty meblowe i paździerzowe. Z części robione budki lęgowe dla ptaków i karmniki, a to, co się nie nadaje do innego wykorzystania (drobne części, pył), staje się częścią paliwa alternatywnego, które zastępuje węgiel kamienny w cementowaniach - wylicza MPO.