13 marca 1943 roku rozpoczęła się likwidacja getta dla ludności żydowkiej w Krakowie, utworzonego w 1941 na terenie Podgórza. Na archiwalnych fotografiach ze zbiorów Muzeum Krakowa widać zbudowany wysoki mur otaczający getto, o półkolistych zwieńczeniach przypominających kształtem żydowskie nagrobki – macewy. Do getta prowadziły cztery bramy.
W ciągu roku 1942 zorganizowano w getcie kilka akcji wysiedleńczych, podczas których większość mieszkańców getta została wywieziona głównie do obozu zagłady w Bełżcu. Ostateczna akcja likwidacyjna getta rozpoczęła się 13 i 14 marca 1943 roku. 6 tysięcy mieszkańców przesiedlonych zostało do obozu koncentracyjnego w Płaszowie, 2 tysiące do Auschwitz-Birkenau, a około tysiąc osób zostało zamordowanych na Umschlagplatzu getta – dzisiejszym placu Bohaterów Getta.
Mężczyzna na zdjęciach nr 5 to farmaceuta Tadeusz Pankiewicz, za działalność na rzecz pomocy i ratowania Żydów odznaczony medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Od 1933 roku był właścicielem rodzinnej apteki „Pod Orłem”, która za zgodą władz niemieckich działała w getcie.