Spacery wśród kolorowych, pachnących roślin nie dla wszystkich są przyjemne. W piękne, słoneczne dni osobom cierpiącym na alergię trudno jest skupić się na pięknie otaczającego świata. Walcząc z uporczywym katarem, łzawieniem oczu i kaszlem, łatwo stracić chęć do spacerów. Wiosną, latem i wczesną jesienią nic nie cieszy alergika tak, jak deszcz, który zmywa z ich otoczenia wszędobylskie pyłki.
Najbardziej oczywistym, ale nie najprostszym rozwiązaniem dla alergików jest unikanie alergenów. W tym celu należy śledzić komunikaty na temat stężenia pyłków roślin w powietrzu, które pojawiają się zarówno w telewizji, jak i internecie. W okresie szczytu pylenia najlepiej pozostawać w pomieszczeniach zamkniętych. Wychodząc z domu warto założyć okulary, a nawet maski na twarz. Po powrocie ze spaceru, należy zmyć pyłki ze skóry i zmienić odzież. W przypadku podrażnionych oczu i nosa można zastosować zapisane przez lekarza alergologa leki lub przepłukać je roztworem soli fizjologicznej. Powinny pomóc również specjalne tabletki. W walce z alergią można też zastosować odczulanie, które polega na dostarczeniu alergikowi określonych dawek alergenu. Docelowo organizm ma go zaakceptować i przestać zwalczać.
Wiosna nie tak przyjemna dla alergików
Alergię wywołują najczęściej pyłki drzew (m.in. olchy, brzozy, dęby, wierzby, topoli), traw (m.in. kostrzewy czerwonej, kupówki pospolitej, mietlicy, tymotki łąkowej) i chwastów (m.in. bylica pospolita, szczaw, babka zwyczajna). Na przełomie marca i kwietnia rozpoczyna się walka z alergią dla osób uczulonych na pyłki brzozy. Zwykle trwa ona do pierwszych dni maja. Alergicy w zetknięciu z pyłkami brzozy kichają, walczą z wodnistym katarem, świądem nosa i oczu.
– Kiedy wszyscy wokół cieszą się na myśl o wiosennym spacerze, ja zmagam się z katarem, strasząc napuchniętymi, czerwonymi oczami – mówi Karolina, uczulona na pyłki brzozy. – Niestety, doraźne leki pomagają tylko na chwilę. Kiedy pylą brzozy, staram się ograniczać spacery, nie ma innego wyjścia – dodaje.
W kwietniu pylą również drzewa takie jak grab, jesion, wierzba i topola, jednak to brzoza najczęściej odpowiada za alergię. W maju pylą zarówno drzewa, jak i rośliny zielne. Wśród nich można wymienić dęby, buki, wierzby oraz sosny i świerki. Pylenie rozpoczynają trawy, babka, pokrzywa i szczaw. Niestety, ich pyłki dręczą alergików przez kolejnych kilka miesięcy, nawet do września. Zdarza się, że pierwsze nieprzyjemne objawy pojawiają się w majowy weekend. Od maja do początku września pylą babka lancetowata i szerokolistna.
Łzawe lato
Czerwiec uchodzi za jeden z najtrudniejszych okresów dla alergików. To właśnie wtedy obserwuje się szczyt pylenia traw. Osoby uczulone zmagają się w tym czasie z nasilonymi objawami alergicznego nieżytu nosa i spojówek. Czasem pojawia się również astma pyłkowa. W czerwcu pyli żyto, bez czarny, lipa, rzepak i platan. W drugiej połowie lipca, w przeważającej części Polski stężenie pyłku traw w powietrzu obniża się. W tym samym czasie pylą intensywnie bylice i pokrzywy. W powietrzu obecne są zarodniki grzybów.
W sierpniowym powietrzu w dalszym ciągu znajdują się pyłki m.in. bylicy, traw oraz zarodniki grzybów. Trwa również pylenie ambrozji. We wrześniu odnotowuje się jeszcze pylenie w niskich stężeniach m.in. traw, bylicy i lokalnie ambrozji.
Gdy lato zmierza ku końcowi, alergicy mogą odetchnąć z ulgą. Niestety, osoby uczulone na alergeny roztoczy kurzu domowego muszą uważać również w domu, bo to tutaj czyhają na nie drażniące substancje. Jeśli pojawią się niepokojące objawy przypominające alergię, warto udać się do lekarza, który skieruje nas do poradni alergologicznej, gdzie będzie można wykonać testy i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Dla alergika kalendarz pylenia to podstawa

Aktualności
-
Śmierć lekarza: Jest tymczasowy areszt dla 35-latka. Dyrektor Służby Więziennej odwołany
-
Beskidzka Droga Integracyjna. Są dobre informacje dla mieszkańców Wadowic
-
Zgłosił zaginięcie partnerki. Była poszukiwana od 2016 roku. Są nowe informacje
-
Torowisko na al. Solidarności prawie gotowe. Jest data otwarcia
-
Zintegrowany Plan Inwestycyjny: deweloper buduje, miasto zyskuje
-
Wypadek na skrzyżowaniu. Mężczyzna odbił się od zderzaka i upadł na drogę [WIDEO]
-
Kolejne nowości w parku Duchackim [ZDJĘCIA]
-
Franciszkańska. Ruszy drugi etap, ekipy rozkopią nową część
-
Śmierć krakowskiego lekarza. Podejrzany z zarzutem zabójstwa
-
Pacjentka zamordowanego lekarza: Można było porozmawiać z nim o wszystkim. Dla świata medycyny to ogromna strata

Śmierć lekarza: Jest tymczasowy areszt dla 35-latka. Dyrektor Służby Więziennej odwołany

Beskidzka Droga Integracyjna. Są dobre informacje dla mieszkańców Wadowic

Zgłosił zaginięcie partnerki. Była poszukiwana od 2016 roku. Są nowe informacje

Torowisko na al. Solidarności prawie gotowe. Jest data otwarcia
