Emerytury bez tajemnic. Adwokat radzi

Patrycja Białas z kancelarii BB-Adwokaci fot. BB-Adwokaci

O problemach związanych z obliczaniem emerytur, pozyskiwaniu dokumentów od pracodawców i dodatkowych zarobkach na emeryturze mówi adwokat Patrycja Białas z kancelarii BB-Adwokaci.

Emerytury to bardzo ważny temat dla Polaków. W ubiegłym roku, w kontekście obniżenia wieku emerytalnego wiele mówiło się o rekordowej liczbie 417 tys. osób, które zdecydowały się na przejście na emeryturę. O czym powinniśmy pamiętać, kiedy zbliża się ten moment?

Po pierwsze ustalmy jaki wiek emerytalny uprawnia nas do nabycia emerytury. Obecnie wynosi on 60 lat dla kobiet, a dla mężczyzn 65 lat, przy czym jest on inny dla specjalnych grup zawodowych np. górników, funkcjonariuszy policji. Następnie należy przygotować niezbędne dokumenty do wniosku o emeryturę m.in. informację o okresach składkowych i nieskładkowych, którą uzyskamy od ZUS, zaświadczenie pracodawcy o okresie zatrudnienia oraz wysokości wynagrodzenia, zaświadczenie o wykonywanej pracy w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze. Kolejnym etapem jest złożenie wniosku o emeryturę do właściwego według miejsca zamieszkania oddziału ZUS. Przed złożeniem wniosku o emeryturę powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy po osiągnięciu wieku emerytalnego będziemy chcieli dalej zarabiać. Jeżeli się na to zdecydujemy, a nasze przychody przekraczać będą 130 proc.  przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, nasze prawo do emerytury może zostać zawieszone.

Z jakimi problemami borykają się osoby przechodzące na emeryturę?

Zdarza się, że pracodawca gubi dokumenty istotne dla uzyskania emerytury oraz ustalenia jej wysokości. Może on wówczas odpowiadać za wyrządzenie szkody z tego tytułu. Często również osoby przechodzące na emeryturę mają wątpliwości czy wysokość tego świadczenia została dobrze obliczona i nie wiedzą, jak to sprawdzić.

Co zrobić, jeżeli nasze dokumenty z dawnego lub obecnego miejsca pracy uległy zniszczeniu?

Pamiętajmy, że pracodawca ma obowiązek przechowywać akta osobowe pracownika w warunkach niegrożących uszkodzeniem lub zniszczeniem. Dotyczy to również byłych pracowników. W przypadku, gdy nie upłynął jeszcze okres przedawnienia ubiegania się o odszkodowanie, osoby pokrzywdzone mogą wystąpić do byłego pracodawcy o zapłatę kwot jakie utracili w związku ze zgubieniem akt pracowniczych. Niezależnie od powyższego w toku postępowania przed ZUS, należy przedłożyć wszelkie inne dokumenty potwierdzające nasze zatrudnienie u danego pracodawcy, np. korespondencję, zaświadczenia, przelewy, wypłaty. Dokumenty te, mogą stanowić bowiem inny dowód naszego zatrudnienia, jego okresu oraz wysokości uzyskiwanego wynagrodzenia., co wpływa na przyznanie emerytury.

Jak sprawdzić, czy przy obliczaniu wysokości naszej emerytury nie popełniono błędów?

Samodzielne obliczenie wysokości składek nie jest prostym zadaniem. Najpierw należy ustalić podstawę wymiaru emerytury, do której dolicza się m.in. kwoty przysługujące ubezpieczonemu w danym roku kalendarzowym za czas niezdolności do pracy oraz kwoty zasiłków, np. chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku wyrównawczego, świadczenia wyrównawczego lub dodatku wyrównawczego. W przypadku, gdy nasze obliczenia wskazują, iż ZUS zaniżył nam wysokość emerytury, możemy złożyć do sądu odwołanie za pośrednictwem organu ZUS w celu prawidłowego wyliczenia i przyznania nam emerytury. Przysługuje nam również prawo do ponownego przeliczenia wysokości emerytury przez ZUS.

Masz pytania do adwokat Patrycji Białas?

tel. 503 696 081

biuro@bb-adwokaci.pl

www.bb-adwokaci.pl

News will be here