Jak wybrać kierunek żeby mieć zagwarantowaną pracę?

Kraków może poszczycić się szeroką gamą szkół policealnych. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt czy jest to szkoła publiczna, czy tylko posiada uprawnienia szkoły publicznej oraz czy jest ośrodkiem egzaminacyjnym czy na egzamin będzie trzeba jechać do innej szkoły. Niemniej ważne jest wyposażenie pracowni szkolnych oraz doświadczenie kadry pedagogicznej.

Szkoły o profilu medycznym i socjalnym, dla których organem finansującym jest Samorząd Województwa Małopolskiego przekazują przyszłym uczniom najlepsza ofertę kształcenia w zakresie niżej wymienionych zawodów. Bezpłatna szkoła znajdująca się w Nowej Hucie kształci od 1960 roku. Jest to szkoła policealna zarówno dla dorosłych jak i młodzieży, kształcenie odbywa się w formie stacjonarnej i zaocznej. Nauka w szkole policealnej kończy się zewnętrznym  egzaminem potwierdzającym kwalifikacje w zawodzie przeprowadzanym przez OKE  w Krakowie.  Dzięki temu, że szkoła jest ośrodkiem egzaminacyjnym, wszystkie egzaminy odbywają się w pracowniach w których uczeń się kształci. Doskonale wyposażone pracownie umożliwiają praktyczną naukę zawodu w rzeczywistych warunkach pracy. Ponadto to szkoła zapewnia uczniom praktykę zawodową, dzięki wieloletniemu doświadczeniu gwarantuje odbywanie praktyk zawodowych w najlepszych i nowoczesnych ośrodkach szkolenia praktycznego (szpitalach, domach pomocy społecznej, warsztatach terapii zajęciowej, gabinetach protetyki słuchu).

Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowanych wykładowców posiadających wieloletnie doświadczenie zawodowe, którzy są jednocześnie egzaminatorami Okręgowej Komisji Egzaminującej. Warto podkreślić fakt, iż zdawalność egzaminów zawodowych jest jedną z najwyższych w Krakowie. W szkole realizowany jest bezpłatny projekt „Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce”. W ramach projektu szkoła organizuje dla uczniów bezpłatne kursy i szkolenia zawodowe, dodatkowe praktyki, staże–wizyty zawodoznawcze. Uczniowie mają również możliwość uczestniczenia w płatnych stażach wakacyjnych.

Jak wybrać kierunek żeby mieć zagwarantowaną pracę?

Szkoły policealne analizują aktualne sytuacje na rynku pracy, dlatego kierunki jakie oferują w danym roku szkolnym, są dostosowane do zapotrzebowania.  Wszystko więc zależy od zainteresowania danego kandydata. Dla osób, które łatwo nawiązują kontakt, mają pogodne usposobienie, myślą twórczo idealnymi kierunkami będą: opiekunka dziecięca lub terapeuta zajęciowy. Przez postępujący proces starzenia się wzrosło zapotrzebowanie na świadczenie usług opiekuńczych osobom chorym i niesamodzielnym. Warto więc wybrać takie zawody jak: opiekun medyczny, asystent osoby niepełnosprawnej, protetyk słuchu, technik optyk.

Zespół Jednostek Edukacyjnych Województwa Małopolskiego w Krakowie, czyli policealna szkoła medyczna i socjalna w roku szkolnym 2015/2016 kształci w zawodach: Opiekunka dziecięca (2 lata), Terapeuta zajęciowy (2 lata) Protetyk Słuchu (2 lata), Technik optyk (2 lata) Opiekun medyczny (1 rok), Technik sterylizacji medycznej (1 rok), Asystent Osoby Niepełnosprawnej  (1,5 roku), Technik Usług Kosmetycznych (2 lata).

Jak widać, w niektórych zawodach wystarczy jedynie rok, aby zdobyć uprawnienia do wykonywania zawodu. Warto podkreślić iż, na wniosek absolwenta, do dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe dołącza się Europass – czyli  Suplement do Dyplomu Potwierdzającego Kwalifikacje Zawodowe, sporządzony na podstawie opisu kwalifikacji absolwenta albo opisu zawodu, określonych w podstawie programowej kształcenia w danym zawodzie. Dokument ten określa zakres kompetencji osoby posiadającej dyplom zawodowy oraz ułatwia zrozumienie znaczenia dyplomu, opisuje umiejętności i uprawnienia posiadacza dyplomu, jest ściśle powiązany z zawodem (w danym kraju posiadacze określonego dyplomu otrzymają taki sam suplement), posiada taką samą strukturę we wszystkich krajach UE.

Rekrutacja na rok szkolny 2015/2016 do 26 sierpnia 2015 r. Szczegóły na www.zjewm.krakow.pl, oraz w sekretariacie Zespołu Jednostek Edukacyjnych Województwa Małopolskiego w Krakowie, os. Teatralne 4a, Tel. (012) 644-28-72/72, e mail: sekretariat@zjewm.krakow.pl.