Kontrole promieniowania elektromagnetycznego wykazały nieprawidłowości

Stacja bazowa fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Do 28 października Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie przeprowadził kilkanaście interwencyjnych pomiarów emisji promieniowania elektromagnetycznego (PEM). W dwóch przypadkach pojawiły się nieprawidłowości.

WIOŚ sprawdził stacje bazowe znajdujące się na ulicy Bydgoskiej 19, Bałuckiego 8, Konfederackiej 6, Obozowej 36 i 46, Kamieńskiego (Bonarka), Bochenka 1, Przewóz 34, Lubicz 23, Krowoderskiej 19, Studenckiej 4, Grodzkiej 54 oraz na placu Matejki 13.

– W dwóch przypadkach stwierdzono występowanie pól elektromagnetycznych w wartości przekraczającej 7V/m, czyli ponad normę – informuje Ryszard Listwan, zastępca Małopolskiego Inspektora Ochrony Środowiska. Okazało się, że zbyt mocne promieniowanie zanotowano na balkonach powstającego budynku mieszkalnego przy ul. Bochenka 24 oraz w mieszkaniach przy ul. Przewóz 32b.

Ma być mniej

W pierwszym przypadku operatorzy – Play i T-Mobile – otrzymali pismo, które wzywa ich do dotrzymania wartości dopuszczalnych poziomów PEM przed tym, jak do budynku wprowadzą się lokatorzy. O tym, że promieniowanie jest zbyt silne, został poinformowany również inwestor oraz urząd miasta.

Drugi przypadek dotyczy operatorów Play i Polkomtel. Stacja bazowa zainstalowana na budynku Budostalu również emitowała promieniowanie przekraczające 7V/m. Jednak firma Play poinformowała WIOŚ, że sektor stacji, który był skierowany w  stronę bloku przy ul. Przewóz 32b, został wyłączony. Podobnie zrobił Plus.

Jakie wnioski?

Jak zaznacza inspektor Listwan, z zasady wyniki pomiarów PEM na terenie otwartym, jak i również na balkonach, nie wykazują występowania pól elektromagnetycznych o wartości przekraczającej normy.

Warto też zaznaczyć, że w Polsce  dopuszczalne wartości promieniowania elektromagnetycznego są jednymi z najbardziej rygorystycznych na świecie. Mniejsze są jedynie w Szwajcarii.