Pamiętaj z Nami. Bieg, zwiedzanie i wspólne gotowanie

Fabryka Schindlera fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Już w najbliższy piątek rozpocznie się święto oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, które tworzą Trasę Pamięci. Tym razem w programie oprócz Biegu Pamiętaj z Nami znalazły się m.in. spacer i porządkowanie terenu dawnego nazistowskiego terenu KL Plaszow, warsztaty poświęcone kuchni w czasach okupacji czy oprowadzania po wystawach.

Fabryka Emalia Oskara Schindlera, Apteka pod Orłem, Ulica Pomorska i Miejsce Pamięci KL Plaszow – już 13 i 14 kwietnia święto oddziałów MHK tworzących Trasę Pamięci. W związku z tym odbędzie się sporo wydarzeń, które będą związane z historią Krakowa i jego mieszkańców w latach 1939–1945. Szóstą już edycję „Pamiętaj z Nami” poświęcono pamięci krakowskich Żydów i 75. rocznicy likwidacji getta w Krakowie.

Poznać historię

– Święto otworzymy panelową dyskusją „Losy krakowskich Żydów wysiedlonych w latach 1940–1941 z Krakowa”. Wówczas nasze miasto miało być taką enklawą bez Żydów – ok. 85 tys. osób musiało opuścić miasto. Ich losy nie są nam znane, a dzięki dyskusji poznamy ich historię. Część z nich została zamordowana, niewielka liczba w 1943 roku trafiła do obozu koncentracyjnego KL Plaszow – mówi Beata Łabno z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Symboliczne połączenie

To właśnie na terenie KL Plaszow odbędzie się spacer edukacyjny połączony z porządkowaniem terenu. Historię miasta w czasach okupacji będzie można również poznać dzięki Tramwajowi Pamięci, który wyruszy na krakowskie ulice w sobotę. – W symboliczny sposób połączy nasze oddziały. Takim łącznikiem będzie również Bieg Pamiętaj z Nami. Tym razem zwiększyliśmy liczbę uczestników z 750 do 1200. Trasa jest taka sama jak w poprzednich latach – informuje Beata Łabno.

Po raz pierwszy będzie miał miejsce Marsz Pamiętaj z Nami. Rozpocznie go zwiedzanie wystawy plenerowej KL Plaszow – następnie uczestnicy przejdą z terenu obozu do pl. Bohaterów Getta.  – Uczestnicy spokojnie przejdą wyznaczoną trasą – tak jak kiedyś przechodzili ją więźniowie zatrudnieni w Fabryce Emalii Oskara Schindlera. Chcemy, aby uczestnicy biegu i pochodu spotkali się na pl. Bohaterów Getta – zaznacza przedstawicielka muzeum.

Każdy będzie mógł również poznać tajniki kuchni okupacyjnej. Uczestnicy nauczą się przygotowywać proste potrawy, takie jak pasta, placek czy smarowidło do chleba. Jednak nie o samo przygotowanie potraw w tym wszystkim chodzi.

– Tutaj głównym zadaniem jest sama współpraca. Każdy dostanie kartkę z listą potrzebnych produktów. Jednak żaden zestaw nie pozwoli zrobić potrawy do końca samemu. Będzie to możliwe jedynie wtedy, kiedy uczestnicy będą sobie wzajemnie pomagać – zaznacza Beata Łabno.

Pod koniec warsztatów nastąpi degustacja przygotowanych potraw i wymiana recepturami krakowskiej kuchni tamtych czasów.

Program „Pamiętaj z nami” dostępny na stronie http://www.mhk.pl/aktualnosci/pamietaj-z-nami.