12 mln złotych na krakowskie pustostany

Mieszkanie komunalne przy ul. Przyzby, archiwum fot. Krzysztof Kalinowski

W tym roku miasto chce odremontować i zasiedlić kilkaset pustostanów. Na ten cel zarezerwowane jest 12 mln złotych, ale wiele zależy od zewnętrznej dotacji.

Miasto jest właścicielem blisko 1400 pustostanów. Część z nich zostanie sprzedana, inne znikną, bo konkretne nieruchomości są przeznaczone do rozbiórki. Wiele jednak ma zostać odremontowanych. Czekają na to setki osób. Listami mieszkaniowymi na lata 2018-2021 objętych było 895 rodzin.

W tym roku plan remontowy obejmuje około 400 mieszkań. Aby jednak osiągnąć taką liczbę, urząd musi wystąpić do Banku Gospodarstwa Krajowego o dotację ze specjalnego programu mieszkalnego. Jeśli wniosek zostałby rozpatrzony pozytywnie, udałoby się uzyskać 3 mln złotych i wyremontować za te pieniądze około 100 mieszkań. Bez względu jednak na ten plan, władze miasta odnowiły już 45 lokali, a w 61 trwają prace. W stosunku do 54 toczą się postępowania związane z wyłonieniem wykonawcy remontu.

32 tys. za mieszkanie

Tymczasem 123 mieszkań już czeka na najemców, kilkanaście z nich ma powierzchnie powyżej 50 mkw. Znajdują się one również w nowych budynkach. Według prezydenta Krakowa są już wytypowani najemcy, którzy powinni otrzymać skierowania do zawarcia umowy najmu.

Z danych z zeszłego roku wynika, że średni koszt remontu wynosi ponad 30 tys. złotych. – Kwota ta nie obejmuje kosztów wyposażenia lokali w meble i urządzenia AGD – informuje prezydent miasta. Z pieniędzy gminy instalowane są jedynie kuchenki.