15 lat od decyzji radnych do zakończenia budowy. Otwarcie obwodnicy Rybnej

fot. Krzysztof Kalinowski/Lovekrakow.pl
Długość drogi: 3,27 km. Koszt: ponad 18 mln zł. 22 sierpnia zostanie otwarta obwodnica miejscowości Rybna w gminie Czernichów.
Obwodnica o przebiegu północ-południe jest drogą gminną. Została poprowadzona od skrzyżowania z drogą powiatową nr K2191K (biegnącą od Sanki w gminie Krzeszowice przez północną część sołectwa Rybna w kierunku Czułowa w gminie Liszki) do drogi wojewódzkiej nr 780 na trasie między Oświęcimem a Krakowem (okolice Kasztelu Kajasówka). Na nową drogę zostanie wyprowadzony ruch samochódów wożących kruszywo z kopalni w gminie Krzeszowice.

– Początek inwestycji gminnej sięga 2007 roku. Wówczas Rada Gminy Czernichów podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy skutkującej zaciągnięciem zobowiązania finansowego na wykonanie koncepcji projektowej zadania pn. „Droga – obwodnica dla miejscowości Rybna” – przypomina Jan Berez z urzędu w Czernichowie.

W czerwcu 2020 roku ogłoszono przetarg na roboty budowlane, a pięć miesięcy później wybrany w przetargu wykonawca rozpoczął prace. Koszt inwestycji – 18 mln 108 tys. zł – sfinansowano z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych (7,5 mln zł), budżetu gminy (6,7) i budżetu powiatu krakowskiego (3,9).