16 mln zł na wsparcie samozatrudnionych wygospodarowało województwo

fot. biuro prasowe umwm

Samorząd województwa małopolskiego wygospodarował 16 milionów złotych wsparcia dla samozatrudnionych, jako rozszerzenie Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej.

– Wygospodarowaliśmy 16 mln zł na wsparcie samozatrudnionych w związku z oczekiwaniami i zabieganiem o taką formę wsparcia przez tę grupę – mówił Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego, na dzisiejszej konferencji prasowej.

Pakiet przedsiębiorczości Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej dotychczas obejmował firmy zatrudniające do 49 pracowników z wyłączeniem samozatrudnionych. Każdy etat mógł być w sumie zasilony kwotą 9 tys. złotych. Suma tego pakietu wynosi 258 milionów złotych.

Teraz zdecydowano się dofinansować osoby samozatrudnione, których jest ok. 144 tys. w województwie. Jak przewiduje Tomasz Urynowicz, wicemarszałek województwa i koordynator pakietu przedsiębiorczości, z nowego wsparcia będzie mogło skorzystać ok. 15 tys. działalności.

Min. 75 proc. spadku obrotów

– Wprowadzenie pomocy dla samozatrudnionych będzie uzupełnieniem Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej. 16 mln zł oferujemy teraz, aczkolwiek nabór będzie obejmował 130 proc. tej kwoty. W związku z tym dopiero po wyczerpaniu ok. 20 milionów zakończymy nabór – mówił Urynowicz.

Wysokość dofinansowania wynosi 3000 zł/mies. przez okres nie dłuższy niż trzy miesiące, co oznacza maksymalne wsparcie w wysokości 9000 zł. – Są to środki obrotowe, które będzie można wykorzystać na dowolny cel: spłatę zobowiązań czy choćby zakupy sprzętów, które będą wspierać prowadzoną działalność gospodarczą – tłumaczył dalej wicemarszałek.

Podstawowym kryterium, aby móc ubiegać się o to dofinansowanie, jest wykazanie spadku obrotów na poziomie min. 75 proc. w dowolnym miesiącu po 1 czerwca 2020 roku w porównaniu do obrotów w drugim półroczu 2019 roku.

Warunkiem otrzymania środków jest również utrzymanie działalności firmy przez 3 mies. od pozyskania dofinansowania i poddanie się ewentualnej kontroli z urzędu.

– Kolejnym kamieniem milowym będzie zatwierdzenie na początku sierpnia dokonanych przez nas zmian w ramach programu operacyjnego przez Komisję Europejską. Jeśli to się wydarzy, w drugiej połowie sierpnia będziemy mogli rozpocząć nabór, a pierwsze środki wypłacimy już na koniec sierpnia – podsumował Tomasz Urynowicz.

comments powered by Disqus