180 mln złotych na budowę nowej linii tramwajowej. Inwestycja ma być ukończona w 2025 roku

Wizualizacja linii tramwajowej

Europejski Bank Inwestycyjny podpisał umowę ze spółką PPP Solutions Polska na finansowanie w kwocie 180 mln złotych. Pieniądze będą przeznaczone na stworzenie linii tramwajowej do Mistrzejowic.

 – Z dumą zacieśniamy współpracę z Krakowem i wierzymy, że zaowocuje ona dalszym dynamicznym rozwojem miasta. Inwestycje w zrównoważony rozwój komunikacji miejskiej mają kluczowe znaczenie, usprawniają poruszanie się po mieście, polepszają jakość życia mieszkańców i pozytywnie wpływają na klimat – mówi Teresa Czerwińska, wiceprezes EBI.

Nowa ok. 4,5-kilometrowa linia ma połączyć Mistrzejowice ze skrzyżowaniem ulic Meissnera i Lema, skracając czas dojazdu do centrum miasta o ok. 12 minut. Pasażerowie skorzystają z połączenia w 2025 roku. To pierwszy tak duży projekt transportowy w Polsce realizowany w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).

– Projekt ma ogromne znaczenie dla Krakowa. Nie tylko połączy ze sobą dwie linie tramwajowe, ale także zwiększy wykorzystanie transportu tramwajowego, co jest wielkim krokiem w kierunku bardziej ekologicznego systemu transportu – komentuje prezes Gülermak Kemal Güleryüz. To właśnie ta turecka firma jest odpowiedzialna za przygotowanie, wybudowanie oraz utrzymywanie przez najbliższe 25 lat infrastruktury.