365 dni do igrzysk. W centrum stanie miasteczko olimpijskie, zegar zacznie odmierzać czas i zniknie

Plac Szczepański fot. Krzysztof Kalinowski

We wtorek, 21 czerwca, na rok przed rozpoczęciem III Igrzysk Europejskich, poznamy m.in. logo imprezy. Od południa na placu Szczepańskim otwarte będzie miasteczko olimpijskie, w którym o godzinie 20 wirtualny zegar zacznie odmierzać czas do rozpoczęcia wydarzenia sportowego zaplanowanego na połowę 2023 roku.

Logotyp igrzysk w Małopolsce po raz pierwszy zostanie pokazany publicznie we wtorek o godzinie 12, w czasie konferencji prasowej przy Basztowej 22. Przedstawiciele władz regionu i pracownicy spółki Igrzyska Europejskie 2023 będą także tłumaczyć przekaz zawarty w logo i brandingu, przedstawią pierwszy spot, a także opowiedzą o planowanych działaniach promocyjnych w Polsce i w innych krajach.

Logotyp wraz z księgą identyfikacji wizualnej kosztowały prawie 107 tys. zł brutto i zostały przygotowane przez krakowską firmę Advertstudio.

Atrakcje od 12, odliczanie czasu od 20

W tym samym czasie na pl. Szczepańskim zostanie otwarte dla wszystkich miasteczko olimpijskie, do którego zostały zaproszone m.in. krakowskie szkoły.

– Będzie strefa chillu z konkursami, grami i zabawami. Każdy znajdzie coś dla siebie, jednak atrakcje są kierowane przede wszystkim do najmłodszych – wyjaśnia Patrycja Czak, dyrektor marketingu i promocji w spółce odpowiedzialnej za przygotowanie i przeprowadzenie igrzysk.

O godzinie 20 rozpocznie się odliczanie 365 dni do ceremonii otwarcia III Igrzysk Europejskich (21 czerwca – 2 lipca 2023). Zobaczymy zegar zaprezentowany za pomocą diody. Na koniec przewidziano występ artystyczny.

– Instalacja zostanie zdemontowana po wydarzeniu. Bliżej igrzysk w Krakowie pojawi się stały zegar. Wytypowaliśmy kilka lokalizacji, ale na razie nie chcemy zdradzać, które bierzemy pod uwagę – mówi Czak.

W najbliższym czasie promocja igrzysk została zaplanowana także w Krynicy, czyli w jednym z miast, które przyjmie sportowców. Organizatorzy wykorzystają do tego m.in. odbywający się tam Europejski Festiwal Biegowy.

Pierwsze IE w UE 

Zarząd spółki IE 2023. Od prawej prezes Marcin Nowak, wiceprezes Janusz Kozioł (przedstawiciel miasta we władzach) i wiceprezes Michał Langer. Fot. Agata Siubijak/LoveKraków.pl
Zarząd spółki IE 2023. Od prawej prezes Marcin Nowak, wiceprezes Janusz Kozioł (przedstawiciel miasta we władzach) i wiceprezes Michał Langer. Fot. Agata Siubijak/LoveKraków.pl

– Choć blisko granicy, niedaleko Krakowa, toczą się działania wojenne, a wcześniej zmierzyliśmy się z dwoma trudnymi latami pandemii, chcemy pokazać przez igrzyska, że Polska jest krajem bezpiecznym, który przyjmie turystów, kibiców z Europy i świata – podkreśla Marcin Nowak, prezes spółki Igrzyska Europejskie 2023.

Polska będzie trzecim krajem, po Azerbejdżania i Białorusi, który zostal gospodarzem europejskich igrzysk kontynentalnych, ale pierwszym należącym do Unii Europejskiej. Nowak uważa, że bez tego kroku idea organizacji traciłaby sens. Organizatorzy przekonują również o wysokm poziomie sportowym, który zapewni rozgrywanie zawodów w randze mistrzostw Europy i kwalifikacji olimpijskiej do Paryża w 2024 roku.