378 proc. normy. Fatalne powietrze w Krakowie

Tak źle nie było od dawna, piszą w mediach społecznościowych mieszkańcy Krakowa. Do północy obowiązuje III, najwyższy stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza i bezpłatna komunikacja miejska.

Aplikacja Powietrze Kraków alarmuje: o godzinie 8 średnia pomiarów ze wszystkich stacji na terenie miasta dla pyłu zawieszonego PM10 wyniosła 189 µg/m3. Dopuszczalne normy zostało wielokrotnie przekroczone.

Fot. Powietrze Kraków
Fot. Powietrze Kraków


Do północy można za darmo podróżować komunikacją miejską w Krakowie i 15 okolicznych gminach, które mają podpisane umowy z miastem. Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało komunikat o obowiązującym, do północy, trzecim stopniu zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza.

Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny podjąć następujące środki ostrożności:

- unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń;

- ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń;

- osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.