5 niezwykłych zawodów z przyszłości – czy już o nich słyszałeś?

Na świecie ma miejsce bardzo dynamiczny rozwój technologiczny, przez co przekształca się także rynek pracy. Nowe technologie zmieniają oblicza firm, a klasyczne rzemiosła są wypierane przez wynalazki cybernetyki i robotyki. Myśląc dziś o rozwoju dalszej kariery, nie możemy więc skupiać się na przestarzałych schematach. Aplikuj.pl proponuje sięgnąć na chwilę myślami w przyszłość i zastanowić się, jak za kilka lat będzie wyglądał świat.

Rozważając zawody przyszłości, możemy się oddać fantazjom z pogranicza Sci-Fi, bądź pomyśleć bardziej przyziemnie. Postaraliśmy się wyśrodkować oba podejścia i wybrać pięć zawodów, które w niedalekiej przyszłości mogą oferować najlepszy rozwój kariery.

Kim możesz zostać w przyszłości?

Chciałoby się ogólnikowo powiedzieć, że najlepiej zostać informatykiem. Jednak takie myślenie jest błędne, bowiem określenie informatyk jest dziś zbyt mgliste – oznacza człowieka od wszystkiego, a obecnie w pracy związanej z komputerem i internetem istnieje szereg wyspecjalizowanych sektorów. Pierwszym zawodem przyszłości, jaki wskażemy, jest traffic manager. Należy on zresztą do tych, które przy sprzyjających okolicznościach można wykonywać zdalnie. Bycie tzw. cyfrowym nomadem, który podróżuje i pracuje z dowolnego zakątka świata, brzmi atrakcyjnie dla wielu osób myślących o przyszłej karierze. To właśnie działania z zasobami internetowymi dają m.in. taką możliwość, choć warto zdawać sobie sprawę z wad pracy na odległość (szerzej o tym w tekście: Praca zdalna – wady i zalety).

Traffic manager zajmuje się szczegółową analizą ruchu na stronie internetowej. Dziś żadna firma nie może sobie pozwolić na nieobecność w sieci. Dzięki traffic managerowi można uzyskać szczegółowe informacje na temat ilości odwiedzających stronę www i ich zachowaniach. Osoba na tym stanowisku sprawdza, ile czasu internauci spędzają na poszczególnych stronach i jakie artykuły najchętniej czytają. W efekcie powstają raporty i strategie pozwalające konstruować witryny przyciągające więcej potencjalnych klientów. Już teraz w wielu firmach są stanowiska związane z takimi obowiązkami.

Broker informacji to kolejny specjalista, który musi się doskonale obracać w sieci internetowej. Ilość publikowanych informacji rośnie zaskakująco szybko i potrzebne są osoby potrafiące je odnaleźć i ocenić ich przydatność. Zadaniem brokera jest zebranie informacji z wielu źródeł i ich uporządkowanie oraz opracowanie. Praca takiego człowieka jest nieoceniona dla wielu firm i korporacji, dlatego warto przyjrzeć się tej drodze rozwoju kariery.

Skoro jesteśmy przy informacjach, nie sposób wspomnieć o bazach danych. Programista baz danych w dobie gromadzenia niezliczonych ilości informacji jest niezbędnym pracownikiem. Taka osoba musi projektować bazy danych, aby jak najwydajniej gromadzić oraz zabezpieczać informacje. Obecnie prawie każda firma korzysta z cyfrowych baz danych, tak więc ten zawód ma przed sobą świetlaną przyszłość.

Przemiany w społeczeństwie przebiegają w ostatnich latach bardzo wyraźnie. Prężny rozwój i powszechny dostęp do ogromu informacji prowadzi do potężnego stresu, uczucia chaosu i zamieszania oraz narastających chorób cywilizacyjnych. Właśnie dlatego przyszłość leży w terapeutach. W naszym kraju korzystanie z pomocy psychologa zdaje się być nadal tematem tabu, ale coraz więcej ludzi potrzebuje pomocy i po nią sięga. W najbliższych latach zawód terapeuty może się okazać niezwykle dochodową ścieżką zawodową. To ciekawa ścieżka kariery, zwłaszcza dla tych, którzy wiążą swoją przyszłość zawodową z pomaganiem innym (więcej o takich stanowiskach pracy przeczytasz w artykule: Chcesz pomagać? Wybierz jeden z tych zawodów).

Technologia idzie do przodu i dziś nikt sobie nie wyobraża, żeby w fabrykach nie pracowały roboty usprawniające cały proces produkcyjny. Stopniowo roboty staną się też towarzyszami naszego codziennego życia. Mogłoby się to wydawać śpiewem dalekiej przyszłości, ale rozwój robotyki jest faktem. Właśnie dlatego zawód robotyka, czyli specjalisty od projektowania i programowania robotów już wkrótce będzie przechodził prawdziwy rozkwit. Pomyślmy o możliwościach, jakie niosą za sobą roboty. Branża robotyki potrzebuje wielu specjalistów, którzy przeniosą marzenia w świat rzeczywisty.

Biorąc pod uwagę stan środowiska i globalne problemy ekologiczne, warto też wspomnieć o zawodach z tym związanych. Normy nakładane przez prawo są coraz bardziej restrykcyjne i ta tendencja będzie się utrzymywać, jednocześnie na znaczeniu rosną i będą rosnąć wszelkie nowatorskie rozwiązania ekologiczne. Stanowiska takie jak specjalista ds. źródeł odnawialnych czy inżynier ds. odpadów najprawdopodobniej pojawią się wkrótce w każdej firmie produkcyjnej, dlatego kwalifikacje w zakresie ochrony środowiska mogą być w przyszłości bardzo pożądane.

Jakie wybrać studia?

Warto swoją ścieżkę zawodową planować jeszcze na etapie edukacji. Jakie są studia przyszłości patrząc na rozwój technologii i zmiany społeczne? Na pewno warto zwrócić swoją uwagę na studia informatyczne ze szczególną uwagą na kierunki związane z bazami danych oraz siecią internetową. Nowoczesne firmy zajmujące się robotyką będą szukać programistów oraz inżynierów znających się na budowie maszyn. To oznacza, że warto zainteresować się takimi kierunkami, jak automatyka i robotyka, elektronika i komunikacja czy mechanika i budowa maszyn.

Psychologia pomoże w prowadzeniu praktyki terapeutycznej, ale także będzie cenną pomocą w zawodach związanych z HR (human resources). Rosnąca ilość korporacji oznacza zapotrzebowanie na specjalistów od HR. Na brak miejsc pracy z pewnością nie będą narzekać absolwenci medycyny, która także rozwija się dynamicznie, choć możemy to zobaczyć głównie w sektorze prywatnym. W świecie wciąż opartym o konsumpcję nie bez znaczenia będą także umiejętności nabyte na studiach handlowych i finansowych.

Trudno dokładnie określić, jakie będą najbardziej poszukiwane zawody w niedalekiej przyszłości. Jednak obecne przemiany społeczne oraz rozwój technologii ukazują pewien kierunek, w jakim powinniśmy podążać, chcąc zapewnić sobie rozwój kariery zawodowej.

Zapoznaj się z innymi ciekawymi artykułami z tej serii:

- Drobiazgowy, uparty, gadatliwy – o jakich słabych stronach mówić podczas rekrutacji?

- Co z nowelizacją kodeksu pracy? Aplikuj.pl sprawdza planowane zmiany

- 10 miesięcy obowiązkowych zwolnień lekarskich. Jak przyjął się nowy system?

- Zawód: kurator. Nie dla każdego

- L4 od psychiatry – delikatny temat i masowe nadużycia

- Życiorys, CV, podanie o pracę – czy wiesz, czym się różnią dokumenty aplikacyjne?

News will be here