50 mln złotych na inwestycje niskoemisyjne w Krakowie

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Pod koniec zeszłego roku miasto podpisało umowę, która gwarantuje 50 mln zł na zadania związane z wymianą pieców, podłączaniem nieruchomości do sieci gazowej czy ciepłowniczej oraz termomodernizację domów. Gotowy jest już projekt regulaminu nowego programu.

Niewielka część krakowian nie miała możliwości skorzystanie ze środków, jakie miasto przeznaczała przez lata na wymianę źródeł ogrzewania. Powodów było kilka: brak podłączenia budynku do sieci gazowej, nieuregulowany stan prawny nieruchomości czy choćby skorzystanie z kilkusetzłotowej dotacji wiele lat temu.

Teraz pojawi się szansa, by znów postarać się o środki na inwestycję. Od tego roku do 2024 na wymianę pieców, termomodernizację, podłączenie do sieci ciepłowniczej, gazowej lub elektroenergetycznej oraz na instalacje odnawialnych źródeł energii będzie do rozdysponowania 50 mln złotych (15,5 mln z budżetu miasta, reszta z NFOŚiGW) w ramach programu Stop Smog. Miasto szacuje, że dzięki temu uda się polepszyć warunki energetyczne w ponad 900 domach jednorodzinnych.

– Program ten stanowi kontynuację oraz uzupełnienie prowadzonych dotychczas działań związanych z poprawą jakości powietrza, będąc również dodatkową motywacją dla osób, które dotychczas z różnych powodów nie dokonały zmiany systemu ogrzewania, albo nie posiadają odpowiednich środków finansowych na realizację przedsięwzięć – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały w tej sprawie.

Ważne jest również to, że z publicznych środków mogą skorzystać również te osoby, które lata temu postanowiły nie dokładać się do krakowskiego smogu, ale obecnie ich źródła ogrzewania nie spełniają standardów niskoemisyjnych. Wystarczy, że kocioł np. gazowy jest eksploatowany ponad 10 lat.

Są jednak pewne warunki: przede wszystkim należy wykonać audyt energetyczny budynku, w którym chcemy wymienić źródło ogrzewania. W dokumencie musi się znaleźć m.in. informacja, że piec, który się posiada, nie spełnia wymagań standardów niskoemisyjnych. Należy również przedstawić kosztorys inwestycji (jednorazowa dotacja nie może przekroczyć 52 tys. złotych).

Do wniosku będzie trzeba złożyć szereg dokumentów, a urzędnicy na ich podstawie stworzą listę rankingową uwzględniającą wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu na członka gospodarstwa domowego. Należy podkreślić, że decyzja o przyznaniu dotacji jest uznaniowa i preferowane będą osoby mniej zamożne. Program zacznie obowiązywać po akceptaci Rady Miasta Krakowa.