93-latek chce być wolontariuszem na igrzyskach europejskich

fot. ie2023.pl

Komitet Organizacyjny Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 zakończył oficjalny nabór na wolontariat. W systemie zarejestrowało się ponad 8000 kandydatów ze 111 krajów z całego świata. Najstarszy kandydat ma 93 lata.

Nabór uruchomiony został w październiku zeszłego roku i do dziś zgłosiło się ponad 8 tysięcy osób. Wolontariusze będą działać w 13 miastach przy 29 dyscyplinach sportowych. Wolontariusze będą widoczni we wszystkich lokalizacjach – na arenach sportowych, lotniskach, hotelach czy centrach mediowych. Będą wsparciem dla sportowców, trenerów, sędziów, turystów, dziennikarzy czy kibiców.

Wśród kandydatów znaleźli się reprezentanci każdej grupy wiekowej. Najliczniejsze grono stanowią osoby młode – uczniowie i studenci. Nie brakuje też zgłoszeń od osób aktywnych zawodowo oraz seniorów. Wśród aplikacji znajdziemy zgłoszenia od całych rodzin.

Zgłoszenia w liczbach

Największym zainteresowaniem wśród przyszłych wolontariuszy cieszą się działy: centrum wolontariatu i wolontariat sportowy. Wśród dyscyplin na prowadzeniu są skoki narciarskie na igelicie, a wśród miast – Kraków. 40 procent osób deklaruje chęć zaangażowania się w działania organizacyjne jeszcze przed rozpoczęciem wydarzenia, a 1700 osób zaznaczyło chęć realizacji praktyk studenckich w ramach wolontariatu.

30 procent stanowią zgłoszenia kandydatów z zagranicy. Komitet organizacyjny otrzymał aplikacje ze 111 krajów z całego świata. Prym wiedzie Europa – pod względem liczby zgłoszeń liderem jest Hiszpania przed Wielką Brytanią i Niemcami. Pojawiły się też zgłoszenia z dalszych krajów, choćby z Peru czy Australii. Zainteresowana wolontariatem jest również zorganizowana grupa z Chin.

Kobiety stanowią 60% wszystkich zgłoszeń. Najliczniejsza grupa wiekowa to 16-19 lat. Najstarszy kandydat na wolontariusza pochodzi z Polski i ma 93 lata.

Powrót do Polski po 16 latach

Rekrutacja to dwuetapowy proces. Po analizie formularzy kolejnym krokiem są rozmowy rekrutacyjne z wybranymi kandydatami. Podczas rozmów pojawia się wiele ciekawych historii. Przykładem może być Polka mieszkająca w Stanach Zjednoczonych, która o igrzyskach europejskich dowiedziała się podczas spotkania polonijnego. Zgłosiła się na wolontariat, aby pomóc w organizacji tego ważnego wydarzenia oraz po raz pierwszy od 16 lat odwiedzić ojczyznę.

Rekrutacja uzupełniająca

Mimo, że oficjalny nabór dobiegł końca, organizatorzy przyjmują zgłoszenia w ramach rekrutacji uzupełniającej. Kandydaci nadal mogą wypełnić formularz zgłoszeniowy i przystąpić do rekrutacji: https://www.european-games.org/pl/wolontariat/

Ostateczne wyniki naboru zostaną ogłoszone w maju. Wolontariusze przejdą wtedy stosowne szkolenia.