Rachunki za ogrzewanie? "Płacimy 1,5 tys. zł za miesiąc"

fot. Mateusz Chwajoł/ZIS

W czasach, gdy ceny za energię rosną, operatorzy miejskich budynków użyteczności publicznej muszą szukać oszczędności. Najlepszym rozwiązaniem jest inwestowanie w termomodernizację i odnawialne źródła energii. Przy okazji korzysta na tym środowisko.

Zapytaliśmy Zarząd Infrastruktury Sportowej o to, jakie inwestycje w odnawialne źródła energii czy ogólnie rzecz biorąc prace termomodernizacyjne zostały podjęte na krakowskich basenach, halach czy w siedzibach klubów sportowych. Okazuje się, że przez ostatnie cztery lata było ich całkiem sporo.

Najbardziej innowacyjnym – ale też najprostszym do wykonania, ponieważ budynek powstawał od zera – był ten we Wróblowicach. Duża w tym zasługa lokalnych działaczy i samorządowców.

Słońce, powietrze, gaz

– W oddanym do użytku w czerwcu 2019 roku budynku klubowym KS Wróblowianka zastosowano hybrydowy system zasilania w ciepło łączący w sobie trzy źródła: dwie pompy ciepła powietrze-woda w układzie kaskadowym, sześć paneli słonecznych i kondensacyjny kocioł gazowy – informuje rzecznik Zarządu Infrastruktury Sportowej Jerzy Sasorski.

I co ciekawe, system ten na podstawie taryf energetycznych wybiera źródło energii, które w danej chwili jest najbardziej opłacalne.

– Już na etapie projektowania chcieliśmy, aby budynek spełniał nasze oczekiwania pod względem utrzymania. Z zewnątrz jest on ocieplony w standardowy sposób, ale faktycznie system ogrzewania jest niestandardowy – mówi Artur Markiewicz, skarbnik KS Wróblowianki i członek rady dzielnicy Swoszowice.

Opiera się on bowiem faktycznie na trzech filarach. Pierwszy z nich to panele słoneczne, które ogrzewają wodę zgromadzoną w zbiorniku o pojemności 1,5 tys. litrów – ta woda jest używana w kranach, a jak trzeba, to również do ogrzewania podłogowego. Gdy temperatura spada, włączają się też pompy ciepła. Natomiast podczas większych mrozów, gdy pompy nie wydalają, uruchamiany jest piec gazowy o mocy 50 kW.

Jak to się przekłada na rachunki? – Koszty związane z ogrzewaniem około 900 metrów kwadratowych budynku – przy takiej zimie jak mamy teraz – wynoszą 1500–2000 złotych – wylicza Markiewicz.

Skarbnik dodaje, że klub myśli również o zagospodarowaniu dachu. – Chcielibyśmy zamontować panele fotowoltaiczne, aby obniżyć jeszcze rachunki za prąd – stwierdza.

Artur Markiewicz chciałby do tego wykorzystać zbliżającą się edycję budżetu obywatelskiego. I nie chodzi jedynie o Wróblowiankę, ale również o WLKS Krakus i KS Rajsko. – Na razie jesteśmy na etapie konsultowania i wyliczania. Chodzi o to, aby rachunki były jak najmniejsze – mówi działacz.

Korona ze styropianu

Wracając do innych miejskich budynków sportowych. Jednym z większych projektów (4,5 mln złotych), który był współfinansowany ze środków unijnych (ponad 970 tys. zł), była termomodernizacja budynków KS Korony.

– Do termomodernizacji wyznaczono trzy z czterech części kompleksu: budynek administracyjny, łącznik (przewiązka) i budynek basenu – mówi Jerzy Sasorski.

ZIS prowadził również modernizację instalacji solarnej Ośrodka Sportów i Rekreacji Kurdwanów Nowy. Natomiast w obiekcie AZS-u Bagry została wymieniona kotłownia gazowa i zamontowany został zbiornik na paliwo.

W 2017 roku zostało również wymienione ogrzewanie standardowe na ekologiczne w obiektach Yacht Klubu Polskiego.

Wcześniejsze projekty

Miasto wykorzystywało również pieniądze z poprzedniego programu operacyjnego. Jednym z projektów był ten dotyczący montażu kolektorów słonecznych i lamp hybrydowych na gminnych obiektach sportowych.

I tak kolektory znalazły się na basenie przy ul. Kurczaba, Narodowym Centrum Rugby w Nowej Hucie czy na hali sportowej na os. Wysokim. Oświetlenie zasilane energią odnawialną pojawiło się przy szkole podstawowej nr 53 czy SP nr 49.

W ramach innego projektu, realizowanego na podstawie umowy z 2012 roku, zakupiono i zamontowano kolektory słoneczne w Yacht Klubie Polskim Kraków, KS Borek, Kolejowym Klubie Wodnym 1929, Klubie Żeglarskim „Horn”, PKS Jadwiga, KS Korona Kraków, KS Orzeł Piaski Wielkie, Ośrodku Sportu i Rekreacji KOLNA, Com-Com Zone Nowa Huta, KS Wanda oraz zakupiono i zamontowano lampy solarne na obiektach WKS Wawel, na Stadionie Miejskim Hutnik Kraków, KŻ „Horn”.