Andrzej Polan wraca do Małopolski. I tworzy menu restauracji w krakowskim Cogiteonie

Andrzej Polan w Laboratorium Smaków w Cogiteonie fot. Mat. prasowe
– Chcę udowodnić, że Małopolska jest nie tylko piękna, ale i bardzo smaczna – deklaruje znany m.in. z telewizyjnych programów szef kuchni Andrzej Polan. W Centrum Nauki Cogiteon pod jego okiem powstaje właśnie nowy lokal, Na Polu Smakuje Lepiej.

Andrzej Polan to znany m.in. z programów „Doradca smaku” i „Dzień Dobry TVN” kucharz, autor książek kucharskich i restaurator. Do tej pory zawodowo związany był przede wszystkim z Warszawą, to tam prowadził swoją autorską restaurację Polana Smaków. Pod koniec zeszłego roku był jednak zmuszony ją zamknąć, jak tłumaczył, ze względu na brak porozumienia z właścicielami lokalu.

Jednocześnie szef kuchni oficjalnie zapowiadał, że z branżą żegnać się nie zamierza i szuka dla siebie nowego miejsca.

Polan wraca na pole

Teraz już wiadomo, że się udało. Polan został zaproszony do współtworzenia nowej restauracji w powstającym Małopolskim Centrum Nauki Cogiteon. Małopolska to miejsce nieprzypadkowe, restaurator urodził się bowiem w oddalonym o około godzinę jazdy od Krakowa Wolbromiu.

– W Małopolsce się urodziłem, w Małopolsce dorastałem, tu uczyłem się na nauczyciela, choć nigdy w zawodzie nie pracowałem, przede wszystkim jednak to w Małopolsce uczyłem się smaków – opowiada nam Polan. – Pamiętam czas w kuchni spędzany w towarzystwie mojej mamy czy babci. Często im pewnie przeszkadzałem, ale też wiele rzeczy próbowałem robić, starałem się uczyć i smakować jak najwięcej. Te smaki są mi do dziś bardzo bliskie. I choć są trudne do odwzorowania, bo smaki mamy, babci i rodzinnego domu są nie do podrobienia, wciąż wykorzystuję je w kuchni, starając się jeszcze jakoś podkręcić i pokazać w ciekawszy sposób.

Jak mówi Polan, zamknięcie Polany Smaków postrzega dziś jako pewien „pstryczek od losu”, by powrócić w rodzinne strony. Propozycja poprowadzenia lokalu w Cogiteonie złożyła się idealnie.

– Zgodziłem się i zaczęła się zabawa. A mówiąc zabawa, mam na myśli ciężka praca – uśmiecha się.

W menu lokalnie. I zmiennie

Jak dodaje, pomysłów na lokal i menu ma mnóstwo. Pewne jest to, że w Na Polu Smakuje Lepiej, bo tak nazywać się będzie nowa restauracja, serwowana będzie kuchnia małopolska, galicyjska. Polan tłumaczy, że do Cogiteonu zjeżdżać będzie mnóstwo wycieczek tak z Polski, jak i z zagranicy, chciałby więc im wszystkim udowodnić, że lokalna kuchnia jest piękna i niezwykle smaczna.

– Opierając się o stare przepisy będziemy wykorzystywać fantastyczne produkty, prawdziwe perełki od lokalnych nie tyle producentów, co manufaktur. Na pewno nie zabraknie symbolu Małopolski, czyli obwarzanka, który pojawiać się będzie w różnych daniach, na różne sposoby – opowiada szef kuchni, zastrzegając jednak, że ostateczny kształt menu jeszcze się tworzy.

I będzie często zmieniany.

– Zakładam, że menu będziemy zmieniać co miesiąc. Tak było również w Polanie Smaków. Nie lubię rutyny, powtarzalności, nudy w kuchni, kucharze też wolą kiedy pojawia się coś nowego. To przecież praca kreatywna, a dobry kucharz to esteta i kreator, który na talerzu potrafi wymalować piękny obraz – tłumaczy Polan, dodając, że menu restauracyjne będzie dostępne od godziny 16 w górę.

We wcześniejszych godzinach ze względu na liczne wycieczki restauracja będzie działać w formie bufetu. – Oczywiście bazującego na daniach wykorzystujących produkty i przepisy małopolskie – zastrzega.

Otwarcie w czerwcu

Kiedy otwarcie? Na Polu Smakuje Lepiej ma rozpocząć działalność wraz z otwarciem Cogiteonu, które zaplanowano na weekend 21-23 czerwca.

– Przyznam szczerze, mam nieco tremę – nie kryje Andrzej Polan. – Ale jak mówi powiedzenie, co mnie nie zabije, to mnie wzmocni. Ja się nie poddam i będę pokazywać, że Małopolska jest nie tylko piękna, ale i pełna wspaniałych smaków i aromatów.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Czyżyny