News LoveKraków.pl

Wielkie otwarcie najnowocześniejszego centrum nauki. „Chcemy pokazać człowieka i jego marzenia”

Zdjęcie ilustracyjne fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

– Przygotowaliśmy wspaniałą, stałą wystawę, która ma pokazywać człowieka i jego marzenia, bo jednak wciąż to człowiek jest w centrum działań naukowych. Wiele innych atrakcji i możliwości czeka na naszych gości – mówi dla LoveKraków.pl Oskar Błachut z biura prasowego Cogiteonu.

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon w założeniu ma być wyjątkowym miejscem na mapie Małopolski. Tu spotykać się ma nauka, rozwój, przyszłość, człowiek i nowe technologie. To przestrzeń, która przez zabawę będzie uczyła i inspirowała do tego, żeby zdobywać wiedzę i ciągle się doskonalić na wielu różnych płaszczyznach.

Naukowe show, koncerty, warsztaty, spotkania ze sztuką

W pierwszy wakacyjny weekend odbędzie się uroczyste otwarcie małopolskiej instytucji. 21 i 22 czerwca zaplanowano koncerty, spotkania ze światowej sławy naukowcami oraz mapping na wschodniej elewacji obiektu. Oficjalne otwarcie pierwszej interaktywnej wystawy „Człowiek i jego marzenia” będzie miało miejsce w niedzielę (23 czerwca). Składać się ona będzie z ponad stu eksponatów, podejmujących tematy związane m.in. z biologią, funkcjonowaniem w społeczeństwie, odkrywaniem świata, przyrodą czy technologią. Dwa dni później wystartują zajęcia w laboratoriach.

Oficjalne otwarcie Cogiteonu zainauguruje wykład światowej sławy naukowca. Jego nazwisko, jak podkreślają organizatorzy, „do ostatniej chwili pozostanie niespodzianką”. – Później zaczynamy od debaty naukowej, która będzie dostępna w streamingu online, na temat tego, co słychać we wszechświecie. Rzadko podnosimy głowę do góry i zastanawiamy się nad tym, co jest nad nami, poza gwiazdami. A jest tam też wiele dźwięków, fal radiowych, które możemy badać. I to pytanie - co słychać we wszechświecie? - będzie nam towarzyszyć – dodaje Oskar Błachut.

Dzień otwarcia, 21 czerwca Cogiteonu będzie także okazją do spotkania nauki z kulturą. W programie zaplanowano koncert wybitnego pianisty Leszka Możdżera, który będzie koncertem na dwa fortepiany. Dodatkowo w koncert zostaną wplecione dźwięki kosmosu. Całość koncertu będzie dostępna w streamingu. Dlatego warto śledzić media społecznościowe Cogiteonu. O godzinie 22.00 będzie można zobaczyć na zewnętrznej elewacji budynku jak ożyją prace Wojciecha Siudmaka. Gwiazdą wieczoru będzie także Józek Skrzek, multiinstrumentalista. Od 22 czerwca rozpocznie się naukowe show o godzinie 12.00, a o godzinie 15.00 będzie możliwość spotkania z Michałem Rusinkiem i jego najnowszą poezją. Wiersze zaprezentuje znany szerokiej publiczności Piotr Fronczewski. O 18.00 na scenie wystapi Majka Jeżowska – zaprezentuje swoje największe hity.

W nowym obiekcie powstało aż sześć laboratoriów i pracowni edukacyjnych. Mikroskopowanie w Laboratorium Przyrody, tworzenie obrazów w Pracowni Techniki, doświadczenia z powietrzem w Laboratorium Reakcji to pierwsze propozycje, które będą dostępne dla odwiedzających od 25 czerwca.

Unikalny budynek

Siedziba Cogiteonu to jedyny taki budynek w Krakowie, który pokrywa gigantyczna łąka kwietna z setkami gatunków roślin. Taką aranżacją budynek wpisuje się w zrównoważony rozwój.

– Korzystamy z ekologicznych form zasilania energetycznego, magazynujemy wodę, wprowadziliśmy masę roślin dla zapylaczy, które zwłaszcza w mieście potrzebują wsparcia. Łąka kwietna pokrywająca budynek jest jednocześnie izolacją, co pozwala na znaczące oszczędności energetyczne. Również nasz system chłodzenia budynku jest innowacyjny – zaznacza przedstawiciel Małopolskiego Centrum Nauki.

Na gości Cogiteonu po zwiedzaniu czeka Polana Smaków, restauracja w której szefem kuchni jest Andrzej Polan, gwiazda programów kulinarnych, znany restaurator i autor książek.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Czyżyny