Anna Dymna o Albertianie: To coś, co człowieka buduje i daje odwagę do działania

fot. MAGDALENA WOCH/MAT. PRASOWE FUNDACJI ANNY DYMNEJ „MIMO WSZYSTKO”

Po raz 24. na scenie Teatru Słowackiego wystąpią osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Wszystko za sprawą Albertiany – teatralnego święta organizowanego przez Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko” i Fundację im. Brata Alberta.

Albertiana to Ogólnopolski Festiwal Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych organizowany od 2001 roku. Jego pomysłodawczynią jest Anna Dymna, wybitna aktorka, działaczka społeczna i założycielka Fundacji „Mimo Wszystko”.

– To wydarzenie dodaje siłę nie tylko niezwykłym artystom z całej Polski. To ludzie z niepełnosprawnością intelektualną, którzy na scenie pokazują nam prawdziwe człowieczeństwo, prawdziwe uczucia, bez żadnych barier – powiedziała Anna Dymna podczas konferencji prasowej dotyczącej 24. edycji Albertiany.

Fot. Marcin Gielzak/Archiwum Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”
Fot. Marcin Gielzak/Archiwum Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”

Święto prawdy i radości

Celem festiwalu jest działanie na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną poprzez promowanie ich twórczości teatralno-muzycznej, aktywizację w życiu publicznym, społecznym i kulturalnym oraz likwidowanie barier.

W konkursie biorą udział zarówno zespoły teatralne, jak i soliści z całej Polski. Eliminacje przeprowadzane są w pięciu regionach kraju. Zwycięzców poznamy pod koniec lutego, z kolei 8 kwietnia na Dużej Scenie Teatru Słowackiego odbędzie się gala finałowa, podczas której laureaci zaprezentują swoje spektakle oraz piosenki.

– Jest coś takiego na scenie i widowni, co jest skarbem w naszej rzeczywistości. To prawda. Tam nikt niczego nie udaje. To jest prawdziwa radość i prawdziwe łzy wzruszenia. Wszyscy tam są, bo chcą być. To coś, co człowieka buduje i daje odwagę do dalszego działania. Taką pewność, że to, co robimy, jest bardzo potrzebne – podkreśliła Anna Dymna.

Jak dodała, Albertiana to „święto prawdy i radości”. Z roku na rok festiwal pokazuje, że w osobach niepełnosprawnych istnieje nieograniczona potrzeba twórczej ekspresji, a tworzone przez nich spektakle w różnych formach nie znają granic. Coraz częściej odnoszą się też do zjawisk i problemów współczesnego świata.

– Mimo że jestem aktorką 55 lat, to bardzo wiele rzeczy się od nich dowiaduję [osób z niepełnosprawnością – przyp. red.]. O tym, jaką siłę ma scena, jaka prawda przebija się do widzów. Nawet jak się nie umie mówić, to można przekazać to, co się myśli, uczucia i emocje. Teraz są takie czasy, że chcemy udawać kogoś innego, niż jesteśmy, jakbyśmy się siebie wstydzili. A oni są prawdą – wyznała Anna Dymna.

Podczas wydarzenia Teatr Radwanek zaprezentuje spektakl „Piekarenka Brata Alberta”, by uczcić pamięć zmarłego niedawno ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, który był prezesem Fundacji im. Brata Alberta.

Laureaci Medalu Świętego Brata Alberta

8 kwietnia, podczas gali finałowej Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych w Teatrze Słowackiego, wręczone zostaną Medale im. Świętego Brata Alberta.

Laureatami 2023 roku zostali:
  • O. Bp Damian Muskus – za wieloletnią działalność charytatywną na rzecz osób z niepełnosprawnościami, chorych i potrzebujących;
  • Agnieszka i Krzysztof Globiszowie – za działalność charytatywną na rzecz osób z niepełnosprawnościami, a zwłaszcza za wspieranie Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”;
  • Adam Małysz – za działalność charytatywną na rzecz osób z niepełnosprawnościami i potrzebujących;
  • Anna Chojczak – za wieloletnią działalność społeczną na rzecz osób z niepełnosprawnościami, a zwłaszcza za działania w Stowarzyszeniu „Czuję Sercem” z Konstantynowa Łódzkiego.

Medal Świętego Brata Alberta to wyróżnienie przyznawane od 1997 roku osobom szczególnie zasłużonym w niesieniu pomocy ludziom niepełnosprawnym. Jego laureatami są wybitne osobistości z kraju i zagranicy: duchowni, politycy oraz osoby prywatne bezinteresownie poświęcające się pracy społecznej.

W gronie nagrodzonych znaleźli się m.in. Anna Dymna, kardynał Franciszek Macharski, Robert Korzeniowski, Otylia Jędrzejczak, Ewa Błaszczyk, Justyna Kowalczyk czy kardynał Stanisław Dziwisz.

News will be here