Nagrody LoveKraków.pl: Krakowianką Roku Anna Dymna [ZDJĘCIA]

Po raz trzeci zostały wręczone Nagrody LoveKraków.pl. Podczas gali w Centrum Kongresowym Fabryczna 13 został rozstrzygnięty plebiscyt zorganizowany przez naszą redakcję, który ma na celu przede wszystkim integrować krakowskie środowiska.

To także forma podsumowania wszystkiego co się wydarzyło, a co jest ważne z perspektywy funkcjonowania naszego miasta.

W czasie trzeciej odsłony naszej imprezy przyznano dziesięć wyróżnień. Od samego początku to Czytelnicy LoveKraków.pl – w internetowym głosowaniu decydowali, do kogo trafia statuetki. Mieszkańcy najpierw zgłaszali kandydatury, redakcja wyłącznie je przefiltrowała, by były zgodne z regulaminem. A następnie to czytelnicy zdecydowali finalnie – oddając głosy w każdej z kategorii.

Krakowianką Roku została Anna Dymna. To ewidentne wyróżnienie ponad podziałami i sporami. Wyniki głosowania od początku były bezdyskusyjne. Wybitna aktorka od lat angażuje się na rzecz społeczeństwa. Założyła fundację „Mimo Wszystko”, która od 20-lat angażuje się w działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami. To dzięki niej na Rynku Głównym odbywa się ujmujący „Festiwal Zaczarowanej Piosenki”.

– To są najważniejsze nagrody. Ludzie szukają w życiu czegoś stałego, na czym mogą polegać. Widzę, jak niektórzy rozpaczliwie szukają i nie mogą tego znaleźć. Ja mam jakieś dziwne szczęście, że od razu wiedziałam czego się mam trzymać, ponieważ kocham Kraków, znam jego każdy kamień – podkreśliła Anna Dymna, odbierając statuetkę.

– To, że tutaj stoję to oczywiście nie jest żadna moja zasługa tylko tych ludzi, którzy wkładali we mnie wszystko: swoją wrażliwość, swoją życzliwość, swoje zaufanie – dodała.

W tym roku mija mi dokładnie 50 lat od podpisania umowy aktorki ze Starym Teatrem.

– Jestem szczęściarą, bo naprawdę kocham Kraków i jeszcze jak są takie dni jak dzisiaj, że się okazuje, że kocham go z wzajemnością. Jestem nikim, tylko aktorką, to bardzo dużo dla mnie znaczy. To znaczy, że te wszystkie moje działania i tych ludzi, którzy są razem ze mną i to co robimy chyba jest ważne, skoro ktoś to docenia. Bardzo dziękuję przede wszystkim tym, którzy mnie nominowali, na mnie głosowali. Jesteście kochani – zakończyła.

„Biznesowe odkrycie” to firma Columbus Energy. Jedna z niewielu krakowskich spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych. Mimo wielu perturbacji i trudności na rynku, wciąż jest jednym z liderów branży fotowoltaicznej. Warto też podkreślić, że firma inwestuje w nowe technologie i rozwój branży odnawialnych źródeł energii.

Statuetka w kategorii Kultura otrzymało Centrum Kultury Podgórze. Miejska instytucja kultury oferujące szeroką gamę zajęć i warsztatów dla mieszkańców w każdym wieku. Do flagowych wydarzeń należą m.in. Tradycyjne Święto Rękawki na kopcu Krakusa czy Podgórskie Letnie Koncerty.

Bezkonkurencyjny w sportowym głosowaniu Jakub Błaszczykowski otrzymał nagrodę w kategorii „Sport”. Wielokrotny reprezentant Polski w piłce nożnej, pomocnik klubów choćby z Niemiec czy Włoch. W 2023 roku zakończył piłkarską karierę. Gwiazda i już legenda Wisły Kraków.

W kategorii „Działania przyjazne środowisku” Czytelnicy LoveKraków.pl zadecydowali, by statuetka trafiła do grupy osób działających jako Akcja Ratunkowa dla Krakowa. Regularnie interweniują w sprawach, w których dobro krakowskiej przyrody czy ogólnie pojętej przestrzeni miejskiej może być zagrożone.

Zwycięstwo inicjatorów utworzenia Parku Szymborskiej w kategorii „Przestrzeń i architektura” jest dowodem na to, jak krakowianie doceniają zmieniające się miasto. To pokazuje również, że dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz wsparciu i pozytywnej decyzji miasta - przestrzeń może przejść gruntowną zmianę - od szutrowego parkingu do pełnego zieleni miejsca odpoczynku.

Wyróżnienie w kategorii „Przyjaciel młodych krakowian” otrzymała Anna Kosibowicz, która w internecie prezentuje stolicę Małopolski jako miejsce przyjazne dla najmłodszych. Informuje, wskazuje, doradza – prowadząc bloga „Kraków z dzieckiem”. To pewnego rodzaju subiektywny przewodnik po mieście, który jest wręcz niezbędnikiem dla krakowskich rodziców.

Czytelnicy LoveKraków.pl zdecydowali, że „Wydarzeniem roku” był cykl wydarzeń „Krakowskie noce”, które mają unikatową formułę zachęcającą mieszkańców do kontaktu z kulturą. Znamy przecież wszyscy Noc Muzeów, ale to również Noc Jazzu, Noc Kin Studyjnych czy Noc Teatrów. Statuetkę odebrała dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK Katarzyna Olesiak.

Nagroda w kategorii „Zaangażowanie społeczne” trafiła do Inicjatywy Tramwaj na Mistrzejowice. Największą liczbę głosów otrzymali Mieszkańcy Krakowa, którzy wykonali oddolnie bardzo profesjonalny audyt jednej z największych krakowskich inwestycji. Zwrócili uwagę na zbędną rozbudowę układu drogowego i wycinkę drzew.

Samorządowcem Krakowa z liczbą kilkudziesięciu tysięcy głosów został Andrzej Kulig, wiceprezydent Krakowa. Czytelnicy naszego portalu w uzasadnieniu swojego wyboru podkreślił, że Andrzej Kulig jest zawsze pozostaje otwarty na głosy ze strony krakowian. dostrzegają potrzeby mniejszych i bardziej oddalonych od centrum osiedli. Zawsze gotowy jest do spotkań z różnymi grupami mieszkańców.