Bardzo krakowscy artyści z medalami [ZDJĘCIA]

fot. AgataSiubijak/LoveKrakow.pl

Piwnica pod Baranami, Andrzej Zarycki oraz Aleksander Łodzia-Kobyliński – to nagrodzeni brązowymi medalami Cracoviae Merenti.

– Piwnica pod Baranami przez lata twórczej działalności była skarbnicą niepospolitych talentów, miejscem, gdzie rodziły się nowe nurty muzyczne, gdzie rozkwitał intelekt i wysublimowane poczucie humoru. Była i jest enklawą wolności artystycznej, umysłowej i politycznej – mówił podczas uroczystej sesji Rafał Komarewicz, przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Piwnica pod Baranami ambasadorem Krakowa

Podkreślił, że artyści Piwnicy pod Baranami na zawsze zmienili historię polskiej piosenki. – Nie ma drugiego takiego miejsca w Polsce, a pewnie i na świecie. Jest naszą dumą i chlubą, dlatego dziś z nieskrywaną radością mamy ogromny zaszczyt wręczyć Piwnicy pod Baranami i wszystkim jej twórcom i artystom brązowy medal Cracoviae Merenti – dodał.

– Jestem zaszczycony, że w roku sześćdziesięciopięciolecia otrzymaliśmy zaszczytne dla nas wyróżnienie. Piwnica pod Baranami to nie tylko ikona tego miasta, ale również myślę, że jesteśmy znakomitym ambasadorem Krakowa – dziękował dyrektor Piwnicy Pod Baranami Bogdan Micek.

Medal trafił w ręce znanego kompozytora

Drugi brązowy medal został przyznany kompozytorowi Andrzejowi Zaryckiemu. Artysta przez lata był związany z Piwnicą pod Baranami oraz rozpoczął współpracę z Ewą Demarczyk, stając się współtwórcą przebojów piosenkarki: „Ballady o cudownych narodzinach Bolesława Krzywoustego”, „Skrzypka Hercowicza”, „Cyganki” czy „Na moście w Avignon”.

– Andrzej Zarycki znany jest w Polsce, jak również za granicą z doskonałych aranżacji i kompozycji towarzyszących wydarzeniom teatralnym. Jest ikoną i autorytetem. Będąc przez lata kierownikiem muzycznym Teatru Groteska oraz pedagogiem w Państwowej Szkole Muzycznej II-go stopnia w Krakowie wychował grono wspaniałych uczniów, którzy darzą go szacunkiem i podziwem – wyliczał Rafał Komarewicz.

Zaznaczył, że największą wdzięczność należy się artyście nie tylko za pracę twórczą, ale przede wszystkim za działalność charytatywną. – Jego wieloletnia współpraca z Fundacją Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, współtworzenie Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, to wszystko zasługuje na najwyższe uznanie – dodał.

– Dzięki Andrzejowi Zaryckiemu Kraków jest dzisiaj miejscem pełnym muzyki. Mury Piwnicy i cała płyta Rynku Głównego wręcz nasiąkły jego piosenkami – jest ich w końcu blisko czterysta – podkreślił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Bard Zwierzyńca z wyróżnieniem

Trzecim uhonorowanym był Aleksander Łodzia-Kobyliński (pseudonim „Makino”). To aktor, piosenkarz, zwany bardem Zwierzyńca, a przede wszystkim założyciel Zespołu Folkloru Miasta Krakowa „Andrusy”.

– Jest uosobieniem zanikającego już w Krakowie zjawiska zwierzynieckiego andrusa, czyli jak głosi słownik zwierzyniecki, osobnika zadziornego, ale honorowego. Zawsze z gitarą, elegancko ubrany, w kraciastej marynarce i charakterystycznym kaszkiecie i zawadiacką apaszką. Jego barwna postać od wielu lat wzbogaca koloryt miasta i współtworzy jego magiczną atmosferę, przenosząc nas do czasów, gdy na ulicach spotkać można było kapele podwórkowe i ulicznych grajków – powiedział szef rady Rafał Komarewicz.

Stwierdził, że założyciel „Andrusów” łączył w swej osobie funkcję lidera, wokalisty, gitarzysty, autora tekstów i kompozytora. Dodał, że od początku celem powstania zespołu była kultywacja zanikającego w Krakowie folkloru miejskiego. – W repertuarze zespołu można znaleźć tak znane utwory jak: „Tango Krakowa”, „Jak długo na Wawelu”, „Któż przywróci twoje piękno” i „Walczyk z hejnałem”. „Makino” jest uznawany za autora melodii do hymnu Cracovii z tekstem Jerzego Michała Czarneckiego, stworzonym w 1981 roku pt. „Cracovia” (znanej też jako „Z mariackiej wieży”) – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały w sprawie nadania medalu Cracoviae Merenti.

comments powered by Disqus