Wystawa ukraińskich artystek, gra miejska i spacer literacki. Goethe-Institut świętuje 30. urodziny

fot. Goethe-Institut/mat. prasowe

Goethe-Institut w Krakowie działa już od 30 lat. Z tej okazji 23, 24 i 25 czerwca odbędą się liczne uroczystości połączone z oficjalnym otwarciem nowej siedziby przy ul. Podgórskiej 34.

W programie pokaz multimedialny, wystawa ukraińskich artystów dotycząca wojennej rzeczywistości, gra miejska, spacer literacki oraz gry i zabawy dla najmłodszych.

– Bardzo się staramy, by nasze propozycje spodobały się mieszkańcom, a Grzegórzki stały się chętnie odwiedzanym miejscem na mapie kulturalnej Krakowa –  mówi Claus Heimes, dyrektor Goethe-Institut.

Niezwykły performance

Obchody jubileuszu rozpoczną się 23 czerwca wyjątkowym pokazem multimedialnym, w którym wezmą udział nie tylko artyści, ale także uczestnicy. Ben J. Riepe, wielokrotnie nagradzany choreograf i artysta z Düsseldorfu, poprowadzi publiczność poprzez zaaranżowane przez siebie pomieszczenia Goethe­-Institut. W każdym z nich znajdą się multimedialne instalacje.

– Nowa siedziba Goethe-Institut w Krakowie wyróżnia się dla mnie przede wszystkim tym, że są to pomieszczenia wielofunkcyjne, zupełnie nowe i od niedawna użytkowane. To ostatnie jest dla mnie szczególnie ekscytujące, ponieważ w to miejsce wpisało się na razie niewiele wspomnień, a my możemy tam pracować i występować z poczuciem, że wprowadzamy do nich ducha artystycznej i interdyscyplinarnej otwartości, ducha twórczego doświadczenia wspólnoty, który – mamy nadzieję – tam po nas zostanie – tłumaczy Ben J. Riepe.

Uczestnicy będą wchodzić do Instytutu co 15 minut w godz. 18:00-21:00. Ilość miejsc na wydarzenie jest ograniczona. Zapisy przyjmowane są pod adresem: agnieszka.marecka@goethe.de.

Wystawa ukraińskich artystów

24 czerwca o godz. 18:00 w galerii Kuns(z)t przy Goethe-Institut odbędzie się wernisaż wystawy „If there is no war today, it doesn't mean there is NO war". Znajdujące się na niej prace stanowią zapis wydarzeń ostatnich wojennych miesięcy. Jej autorami są twórcy z Ukrainy: Alevtina Khakhidze, Kateryna Alijnyk, Kinder Album, Sana Shahmuradova.

– Wynikająca z potrzeby działania wystawa stała się dla nas sposobem na zrozumienie wojny – nie tylko w kontekście historycznym czy geopolitycznym – ale przez pryzmat indywidualnych historii –mówią kuratorki ekspozycji: Yulia Ktivich, Marat Romankiv, Agata Cieślak.

Gra miejska i spacer

Ostatniego dnia świętowania wydarzenia przeniosą się na zewnątrz Instytutu. W Plenerowej Bibliotece na najmłodszych czekać będą gry i animacje. O godz. 10:45 w dawnej siedzibie Instytutu (Rynek 20) rozpocznie się gra miejska: „Go! ethe, czyli Pierwsza Narodowa Ekspedycja z Rynku Głównego na Grzegórzki”. Zwycięzcy otrzymają talony na dowolne zakupy w Galerii Kazimierz. Zapisy przyjmowane są pod adresem: wojciech.dzido@goethe.de.

Zwieńczeniem jubileuszu będzie transmisja na żywo koncertu Berlińskich Filharmoników z amfiteatru leśnego słynnej Waldbühne. Start o godz. 20:00 w instytutowej bibliotece.

Dla chętnych przygotowano także spacer literacki. Można go odbyć samodzielnie, w dowolnie wybranym przez siebie dniu i godzinie. Mapka z opisami dostępna jest na stronie Biblioteki Instytutu. Spacer poprowadzi z Rynku Głównego do nowej siedziby Goethe-Institut w Krakowie przy ul. Podgórskiej 34.

comments powered by Disqus