Będzie więcej „najpiękniejszych domów świata”? Małopolska Chata Podcieniowa w nowej wersji

Okrzyknięta najpiękniejszym domem na świecie Małopolska Chata Podcieniowa będzie miała swoje młodsze rodzeństwo. Jej twórcy pochwalili się właśnie nową usługą, w ramach której dostosowują inspirowany Lanckoroną projekt do indywidualnych potrzeb.

O Małopolskiej Chacie Podcieniowej pisaliśmy już kilkakrotnie. Zaprojektowany przez Bogusława Barnasia w jego krakowsko-warszawskiej pracowni BXB Studio budynek stanął kilka lat temu w podkrakowskim Zabierzowie, a w 2021 roku jury konkursu Architecture&Design Awards przyznało budowli tytuł najpiękniejszego domu świata. 

Nagroda, nazywana przez niektórych architektonicznym Oscarem, sprawiła, że o Małopolskiej Chacie Podcieniowej zrobiło się głośno w całym kraju, a także za granicą. Jak tłumaczył Bogusław Barnaś, projektując budynek inspirował się zabudową Lanckorony, stąd między innymi charakterystyczny podcień nad tarasem.

Zdradzał jednocześnie, że większą satysfakcję niż zdobyte nagrody, sprawia mu zadowolenie klientów.

Chata będzie serią

Teraz BXB Studio postanowiło iść za ciosem i ogłosiło swój nowy typ usługi projektowej – Małą Chatę Podcieniową przeznaczoną do indywidualnej personalizacji. Projektanci oferują autorską personalizację gotowych schematów konstrukcyjnych Małej Chaty Podcieniowej, dopasowaną do budżetu, indywidualnych wymagań oraz różnych lokalizacji.

– Opracowaliśmy różne warianty materiałowe i przestrzenne, które integrują się z każdym typem ukształtowania terenu, działkami płaskimi, jak również stromymi – zapewnia BXB Studio.

A Bogusław Barnaś dodaje: - Zaprojektowane w BXB studio domy podcieniowe to obiekty designerskie, ale jednocześnie trwałe i ponadczasowe, bo zakorzenione w tradycji. Dzięki temu posiadają duszę i są czymś więcej niż tylko nowoczesnym budynkiem.

Co na to właściciel oryginału?

Sam właściciel Małopolskiej Chaty Podcieniowej przyznaje, że kiedy projektant przedstawił mu wizję serii nowych chat, w pierwszej chwili miał ambiwalentne uczucia.

– Z jednej strony ktoś wprost inspiruje się moim domem, a z drugiej jednak fajnie, że projekt ewoluuje – tłumaczy. – W nowej serii udało się zawrzeć wszystko, co najlepsze z „królowej matki”, a dodatkowo metraż został zmniejszony przy zachowaniu „starej” funkcjonalności.

Nowe chaty podcieniowe to domy jednorodzinne o powierzchni ok. 190-290 m2, a więc nieco mniejsze niż liczący 370 m2 oryginał.

Jak zdradzają projektanci, pierwsze obiekty są już na etapie zaawansowanych prac budowlanych.