Mieszkańców korzystających z Krakowskiej Karty Miejskiej wydanej przed 2013 rokiem czeka wizyta w punkcie sprzedaży biletów. Od kwietnia nie będzie już można zapisać na niej nowego biletu.
Decyzja Zarządu Transportu Publicznego dotyczy dwóch typów kart. Przede wszystkim takich, które nie miały zdjęcia i wymagały posiadania dodatkowej legitymacji ze zdjęciem.
– Chodzi nam o to, by pasażer miał jedną kartę do wszystkiego. Kontrolerzy zgłaszali nam, że często dochodzi do sytuacji, w których pasażer ma kartę a nie ma legitymacji lub odwrotnie. Dużo osób miało z tym problem – tłumaczy Sebastian Kowal z ZTP.
Wycofane też zostaną nieco nowsze karty, które już co prawda miały zdjęcie, ale mają wypisany numer PESEL posiadacza. We współcześnie wydawanych nośnikach już się tego nie stosuje. – To karty starego typu, mogą się też w ich przypadku pojawiać problemy techniczne. Chcemy się już z nimi pożegnać – stwierdza przedstawiciel jednostki.
Nie ma terminu
Wspomniane wyżej rodzaje kart zostaną zablokowane z dniem 31 marca. Oznacza to, że nie będzie można na nich wgrać nowego biletu. Nie jest to natomiast równoznaczne z utratą biletu, który już kupiliśmy – jeśli zostanie zapisany na karcie przed końcem marca, będzie można na jego podstawie korzystać z komunikacji miejskiej tak długo, jak będzie ważny.
Użytkownicy starych kart powinni się zgłosić do punktu sprzedaży biletów (ul. Podwale, os. Centrum D, ul. Krowoderskich Zuchów, Powstańców Wielkopolskich, św. Wawrzyńca, Dworzec Główny Wschód, Medweckiego). – Nie wyznaczamy żadnego terminu. Mogą to zrobić przed 31 marca, a jeśli będą mieć aktywny bilet możemy go wtedy przepisać na nowy nośnik. Ale mogą też przyjść w dowolnym późniejszym terminie, kartę można wymienić zawsze – deklaruje Marek Gancarczyk, rzecznik prasowy MPK. Ważne jest tylko to, by po nową kartę przyjść z aktualnym zdjęciem legitymacyjnym. Wymiana nośnika jest bezpłatna.
Kto musi wymienić kartę?
Jak podają urzędnicy, starych kart, na których choć raz w ciągu ostatniego roku zapisano bilet, jest ok. 30 tysięcy. Jedna trzecia z nich jest używana regularnie – co miesiąc 10 tysięcy osób kupuje bilet z ich użyciem.
Jeśli jednak ktoś miałby wątpliwości, czy jego karta podlega wymianie, może sprawdzić to na stronie www.mpk.krakow.pl. W okienku należy wpisać numer widoczny w prawym dolnym rogu karty – system sprawdzi kartę i w razie potrzeby poinformuje o konieczności jej wymiany.
Różne możliwości
Warto pamiętać, że dziś mieszkańcy mają do dyspozycji różne możliwości jeśli chodzi o wybór nośnika biletu komunikacji miejskiej. Ci, którzy płacą podatki w Krakowie, mogą korzystać z Karty Krakowskiej i dzięki temu płacić mniej za bilety. Do dyspozycji są zarówno nośniki plastikowe (Karta Krakowska, Krakowska Karta Miejska, Małopolska Karta Aglomeracyjna), jak i mobilne (aplikacja Karty Krakowskiej i iMKA). Ci, którzy płacą podatki w innych gminach, mają mniejszy wybór, ale również oni mogą zdecydować pomiędzy plastikową kartą a wersją w telefonie.