Branża "gastro" chce pozwać rząd. Roszczenia przekroczą miliard?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Na godzinę 15 zaplanowana jest konferencja prasowa przedstawicieli branży gastronomicznej, którzy postanowili pozwać Skarb Państwa. Na czele pozwu stanęła restauratorka z Krakowa Dorota Rydygier.

– Pierwszy raz w historii, w obliczu epidemii, branża skupiająca około 76 tys. lokali gastronomicznych, zatrudniająca blisko milion osób, generująca 37 mld zł do PKB przystępuje do przygotowania pozwu grupowego przeciw Skarbowi Państwa – informują przedstawiciele Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej.

– Dziesiątki tysięcy pracowników w branży straciło zatrudnienie w zawodzie, który jest ich pasją i życiem. Kilkanaście tysięcy restauratorów zostało wykluczonych z pomocy finansowej Rządu RP ze względu na uruchomienie swoich lokali po 1 listopada 2019 r. tuż przed pandemią lub zostało pominiętych z powodu manipulacji Rządu RP kodami PKD – informują organizatorzy.

Firmy, które dołączą do pozwu, będą się domagać odszkodowań poniesionych przez straty przez pracowników i pracodawców. – Pozew zostanie złożony jak tylko przystąpi do niego 1000 pokrzywdzonych podmiotów. IGGP szacuje, że dochodzone odszkodowania przekroczą kwotę jednego miliarda złotych – widnieje w informacji prasowej.

Więcej szczegółów ma zostać przedstawione na konferencji prasowej o godzinie 15, w której udział wezmą Dorota Rydygier właścicielka Restauracji Voila, przedstawiciele z Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej i prawnicy.

News will be here