Budowa S7 się rozpędza. Wycinka drzew i zmiany w ruchu w Nowej Hucie

Zdjęcie z grudnia 2021 fot. GDDKiA

Przygotowania do budowy krakowskiego odcinka drogi S7 są stopniowo coraz bardziej widoczne. Na przyszły tydzień GDDKiA zapowiada wprowadzenie zmian w ruchu w kilku ważnych punktach w miejscu planowanej drogi.

Prace przygotowawcze do budowy odcinka S7 Widoma-Kraków trwają już od kilku miesięcy. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w lipcu ubiegłego roku przekazała plac budowy nowemu wykonawcy, konsorcjum firm Gülermak i Mosty Łódź. Umowa z poprzednim wykonawcą została rozwiązana, ponieważ brak postępów prac nie dawał zupełnie perspektyw na zakończenie inwestycji na czas.

Do tej pory prowadzone były głównie prace związane z porządkowaniem terenu, wyburzeniem kolidujących obiektów czy wycinką drzew. Kilkukrotnie pojawiały się już komunikaty o zmianach w organizacji ruchu, ale z punktu widzenia krakowskich kierowców nie były one szczególnie zauważalne. W połowie grudnia zamknięty został 400-metrowy odcinek ulicy Zesławickiej i fragment ul. Zakładowej, pojawiły się też zmiany na ul. Petofiego, Morcinka, Jeziorany i Ku Raciborowicom związane z utworzeniem wyjazdów z budowy.

Na zdjęciach z drona z ostatnich dni widać już coraz więcej efektów prac. M.in. wzdłuż ulicy Ujastek i w sąsiedztwie węzła Grębałów zebrane zostały warstwy humusu, intensywne prace ziemne trwały ostatnio również w miejscu węzła Mistrzejowice.

Wycinka przy drogach

Najnowszy komunikat dotyczy już kluczowych dróg w dzielnicach Nowa Huta i Wzgórza Krzesławickie – ul. Kocmyrzowskiej, Łowińskiego i Ujastek Mogilski. Zmiany będą wprowadzane stopniowo w przyszłym tygodniu.

W pierwszej kolejności stanie się to na odcinku ul. Ujastek Mogilski w sąsiedztwie Kopca Wandy. Od środy 26 stycznia, od godziny 11, na ok. 200-metrowym odcinku planowana jest wycinka drzew w pobliżu drogi. – Przewiduje się zajęcie pobocza i chodników. Możliwe są chwilowe wstrzymania ruchu w przypadku wysokich drzew stwarzających zagrożenie przewrócenia na jezdnię. Utrudnienia w ruchu potrwają około tygodnia – czytamy w komunikacie GDDKiA.

W czwartek 27 stycznia o godz. 10 zmiany zostaną natomiast wprowadzone na ul. Kocmyrzowskiej od ul. Wańkowicza do ul. Darwina oraz na ul. Łowińskiego od skrzyżowania z ul. Wąwozową w kierunku ul. Ujastek. Tu również zajęte zostaną chodniki i pobocza, a w razie potrzeby będzie zamykany ruch. Utrudnienia potrwają około miesiąca.

Wyjazdy z dróg

Również od czwartku na ul. Ujastek Mogilski, w sąsiedztwie inwestycji, zostanie wprowadzone ograniczenie do 40 km/h, w związku z wyprowadzeniem dróg technologicznych. Z podobnego powodu ograniczenie prędkości do 60km/h pojawi się na fragmencie drogi powiatowej.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Wzgórza Krzesławickie Nowa Huta