Burzliwe losy szkoły na Złocieniu. We wrześniu zabrzmi tam pierwszy dzwonek [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Po wielu perturbacjach związanych z pozyskaniem właściwego terenu, dobiega końca budowa Szkoły Podstawowej nr 20 na os. Złocień. 1 września zainauguruje pierwszy rok swojej działalności.

Zapytana o to, skąd pomysł na taką lokalizację nowej placówki edukacyjnej, dyrektor Miejskiego Centrum Obsługi Oświaty (MCOO) Beata Tracka-Samborska, podkreśla, że zdecydowanie była to odpowiedź na potrzeby zgłaszane przez mieszkańców dzielnicy.

Wyzwanie jednak stanowiło pozyskanie odpowiedniego terenu na wybudowanie placówki.

– Problem polegał tylko i wyłącznie na tym, że miasto nie posiadało odpowiednich terenów, na których można by wybudować szkołę. Działka, którą dysponowało miasto, była za mała. Poszukiwaliśmy odpowiedniego terenu w tamtym obszarze. Udało nam się porozumieć z parafią Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie-Bieżanowie – wspomina w rozmowie z portalem LoveKraków.pl.

W grudniu 2019 roku został podpisany akt notarialny.

– W części zamieniliśmy się z parafią, a w części miasto pozyskało ten teren – łącznie drugą taką część, jak mieliśmy wtedy. Było to prawie pół hektara. Urząd miasta zapłacił ponad 1 200 000 zł za ten teren. Dopiero wtedy mogły być rozpoczęte prace projektowe związane z realizacją tej inwestycji – dodaje Tracka-Samborska.

Rok później, w grudniu została zawarta umowa w trybie „zaprojektuj i wybuduj” z firmą „Erbud” z Warszawy, na opracowanie dokumentacji projektowej tego budynku i na wykonanie robót budowalnych. 1 października 2021 roku MCOO uzyskało pozwolenie na budowę. Więcej pisaliśmy o tym TUTAJ.

Infrastruktura

Szkoła posiada 24 sale lekcyjne, w tym pracowanie: biologiczną, chemiczną, informatyczną, fizyczną. Obiekty sportowe to duża hala z trybunami, a także boisko na dachu budynku.

– Ze względu na szczupłość i chęć wykorzystania działki jak najwięcej pod zabudowę kubaturową, czyli pod budowę pomieszczeń dydaktycznych, chodziło nam o to, żeby nie tracić tego terenu na dodatkowe boisko. Ten budynek szkolny jest największy, jaki mógł powstać na tym terenie. Wydaje mi się, że optymalnie wykorzystaliśmy każdą jego część, która mogła być do wykorzystania  – wyjaśnia szefowa MCOO.

Trochę liczb

Całkowity koszt realizacji tego projektu wyniósł 48 mln złotych. A dodatkowo 3 mln zł wyniosło wyposażenie szkoły. Powierzchnia budynku wynosi ponad 11 tys. m2. Szkoła ma docelowo przyjąć w systemie jednozmianowym około 600 uczniów.

Jak informują przedstawiciele Miejskiego Centrum Obsługi Oświaty, szkoła zasilana będzie instalacją fotowoltaiczną, zamontowaną na dachu budynku.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieżanów-Prokocim
News will be here