„Być jak Adam Karaś”. Fotograf, który pracował z ogromnym rozmachem [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Adam Karaś – pasjonat fotografii, niestrudzony twórca i wynalazca, który przez ponad pół wieku prowadził w Krakowie studio fotograficzne, doczekał się właśnie pierwszej retrospektywnej wystawy w Muzeum Fotografii w Krakowie.

Na najnowszym pokazie w Muzeum Fotografii w Krakowie można nie tylko zobaczyć stworzone przez Adama Karasia zdjęcia, fotomontaże, foto-teksty i elementy identyfikacji wizualnej zakładu, ale także sprzęt: lampy studyjne z własnymi imionami, rekwizyty, pudełka na negatywy.

To pierwsza retrospektywna wystawa twórczości Adama Karasia- pasjonata fotografii, konstruktora i wynalazcy. Krakowianie do dziś wspominają jego atelier fotograficzne, pełne muzyki, własnoręcznie wykonanych rekwizytów, ulepszonych i zmodyfikowanych sprzętów i tajemniczych świateł.

Artysta urodził się w 1896 roku. Całe swoje dziewięćdziesięcioletnie życie poświęcił fotografii. – Karaś był gotowy na każdą okoliczność. Jego działania mimo otaczającego go niedostatku od najwcześniejszych lat cechował ogromny rozmach. Wystawa prezentowana w MuFo Rakowicka przypomina o tym zapomnianym przez lata twórcy, który w Krakowie stworzył wyjątkowy zakład fotograficzny – przypomina Monika Kozień, jedna z kuratorek wystawy.

Przygoda Adama Karasia z fotografią nie kończyła się jednak na portretowaniu mieszkańców miasta. Tworzył fotomontaże z wykorzystaniem fotografii, eksperymentował, dokumentował życie miasta, razem z bratem założył też studio filmowe Bracia Karaś Film.

Kuratorkami wystawy są Monika Kozień i Marta Miskowiec. Ekspozycję można oglądać do 29 września w Muzeum Fotografii w Krakowie przy ul. Rakowickiej