Cennik wypożyczalni rowerów zatwierdzony. Data startu wciąż nieznana

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Podczas środowej sesji radni miejscy zajmowali się nie tylko planem dla Nowego Miasta. Zdążyli też zatwierdzić bez modyfikacji proponowany przez urzędników cennik nowej wypożyczalni rowerów.

Dużego zaskoczenia nie było, ponieważ już przy pierwszym czytaniu radni nie zgłaszali uwag do cen zaproponowanych przez Zarząd Transportu Publicznego. Również w internetowych dyskusjach dominują głosy, że oferta jest atrakcyjna.

W środę rada miasta przegłosowała cennik. Wypożyczenie standardowego roweru na jeden miesiąc ma kosztować 29 zł, a elektrycznego z limitem 900 km na miesiąc – 79 zł. Takie ograniczenie dla większości użytkowników będzie niezauważalne, ale z kolei będzie barierą dla tych osób, które chciałyby wykorzystywać miejski rower komercyjnie, np. do dowozu jedzenia. Abonament miesięczny bez limitu kilometrów będzie znacznie droższy i wyniesie 499 zł.

Co istotne, użytkownicy w ramach abonamentu w pakiecie otrzymają też bezpłatny serwis w przypadkach usterek czy innych niezawinionych kłopotów z rowerem. Do dyspozycji będzie warsztat w Płaszowie, przy ul. Przewóz, w ramach którego pracownicy ZTP zajmą się serwisowaniem pojazdów.

Rower będzie można wypożyczyć maksymalnie na trzy miesiące. Za każdy z tych miesięcy będzie naliczana taka sama kwota. Ceny nie mogą być wyższe niż te przedstawione poniżej, możliwe są natomiast czasowe promocje.

Wciąż bez szczegółów

Choć mijają kolejne tygodnie, Zarząd Transportu Publicznego wciąż bardzo ostrożnie wypowiada się na temat możliwej daty startu systemu. Z komunikatu miasta dowiadujemy się, że stanie się to najwcześniej po Wielkanocy.

Rzecznik ZTP Sebastian Kowal nie podaje na razie bliższego terminu, wręcz przeciwnie. – LajkBike wystartuje najwcześniej wiosną po uzyskania wszystkich zgód na funkcjonowanie specjalnego warsztatu, pełniącego również funkcję magazynu rowerowego. ZTP w międzyczasie opracuje i opublikuje cały regulamin, którego cennik jest częścią – mówi. – Na razie do rozdysponowania będzie 500 rowerów tradycyjnych. Na rowery elektryczne w ramach LajkBike podpisana jest już umowa. 250 sztuk wypożyczyć będzie można najpóźniej w czerwcu. Bliżej okresu świąt Wielkanocnych podamy konkretną datę uruchomienia systemu długoterminowego roweru – zapowiada.