Co dalej z Jordanówką? Konsultacje startują po Świętach

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

We wtorek 19 kwietnia rozpoczną się konsultacje, które mają zdecydować o przyszłości słynnego pawilonu w parku Jordana. Zaniedbany obiekt ma zyskać nowe życie, ale pomysły dotyczące jego wykorzystania wywoływały w minionym roku sporo dyskusji.

Obiekt po wielu latach wrócił w ręce miasta, ale w złym stanie technicznym. Od marca ubiegłego roku trwały więc dyskusje co do tego, jak dużej skali przebudowy potrzebuje i w jaki sposób powinien zostać wykorzystany. Większość głosów ze strony mieszkańców wskazywała, że Jordanówka powinna pełnić funkcję gastronomiczną – kawiarni czy cukierni, z ogólnodostępną dla użytkowników parku toaletą i bez barier architektonicznych, które do tej pory utrudniały korzystanie z tego miejsca.

Sporo emocji wywołała propozycja ze strony miasta, by powstało tam muzeum sportu, pokazujące historię krakowskich klubów sportowych. Kiedy słowa prezydenta spotkały się ze sporym sprzeciwem, miasto zaczęło precyzować, że chodziłoby raczej o izbę pamięci z ekspozycją zachowanych pamiątek, przy zachowaniu głównej funkcji gastronomicznej.

Ostatecznie w grudniu – pomimo negatywnej opinii prezydenta – rada miasta zdecydowała o przeprowadzeniu konsultacji społecznych w tej sprawie.

Czas by wyrazić opinię

Teraz miasto ogłosiło więcej szczegółów dotyczących konsultacji. Rozpoczną się one we wtorek 19 kwietnia i potrwają aż do 3 czerwca. – Celem konsultacji jest poznanie potrzeb i oczekiwań mieszkańców odnośnie zagospodarowania i funkcji, jaką powinien pełnić budynek pawilonu Jordanówka – czytamy w komunikacie.

W ramach konsultacji ma zostać zorganizowany spacer po przestrzeni budynku połączony z warsztatami, odbędą się dyżury telefoniczne, dostępna będzie też ankieta online. Szczegóły dotyczące terminów, numerów telefonów czy linku do ankiety zostaną podane w najbliższym czasie.

Remont w przyszłym roku

Konsultacje organizuje Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia UMK, ale sam remont Jordanówki jest inwestycją Zarządu Zieleni Miejskiej. Przygotowania już trwają – wybrana przez jednostkę firma przygotowuje potrzebną dokumentację. Jak mówi nam Aleksandra Mikolaszek z Zarządu Zieleni Miejskiej, przedstawiciele projektanta będą również uczestniczyć w spacerze i w dyżurach telefonicznych. Od wyników konsultacji będą zależeć szczegółowe przyjęte rozwiązania, przy czym wiele wiadomo już na tym etapie.

– Jordanówka zachowa swój dotychczasowy kształt i charakter, nie będzie powrotu do wcześniejszej formy budynku. Będzie natomiast wyposażona w takie udogodnienia, bez jakich już sobie dziś nie wyobrażamy takich obiektów, np. w udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Wszystkie elementy w środku będą wymieniane i projektowane na nowo, ponieważ były w złym stanie technicznym – tłumaczy przedstawicielka jednostki.

Co do tego, że w Jordanówce znajdzie się funkcja gastronomiczna, nie ma raczej wątpliwości, urzędnicy czekają jednak na wyniki konsultacji, by dokładniej poznać oczekiwania. Na remont Jordanówki, w ramach rewitalizacji parku Jordana, ZZM ma zarezerwowane środki na przyszły rok w Wieloletniej Prognozie Finansowej, przy czym dopiero przygotowana dokumentacja pozwoli lepiej ocenić, jak duża kwota będzie potrzebna na ten cel.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Krowodrza