Podczas budowy drogi do Małopolskiego Centrum Nauki odkryto fundamenty budynku. Znalezisko nie powinno jednak utrudnić inwestycji. Wcześniej, gdy powstawał sam Cogiteon, robotnicy natrafili z kolei na schron.
Małopolskie Centrum Nauki zbudowano za 284 mln zł w rejonie alei gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego. Jego otwarcie ma nastąpić w drugim kwartale tego roku. Podczas budowy Cogiteonu robotnicy odkryli wzniesiony prawdopodobnie przez hitlerowców schron z czasów II wojny światowej.
– Schron mogły wznieść służby budowlane hitlerowskiej Luftwaffe w 1944 roku na potrzeby ochrony powietrznej śląskiego węzła rafinerii. Mamy informację, że to jedyny znany schron tego typu w Krakowie – informował Piotr Koziarz z MCN.
Obiekt został częściowo zrekonstruowany i zabezpieczony, co kosztowało 544 tys. zł. Schron paliwowy będzie jednym z elementów parku, który został zaplanowany w rejonie Małopolskiego Centrum Nauki.
Kolejny obiekt odkryto podczas budowy drogi do Cogiteonu, w rejonie płyty starego lotniska Rakowice-Czyżyny. Ostatnio Zarząd Dróg Miasta Krakowa poinformował nas, że czeka na wytyczne miejskiego konserwatora zabytków, co należy zrobić z fundamentami, na które natknęli się robotnicy. Okazało się, że to pozostałości niewielkiego budynku, a w zasadzie budki. Z odpowiedzi urzędników wynika, że była częścią składu budowlanego, który funkcjonował w latach 60-tych XX wieku.
– Nie ma ona związku z działalnością lotniska i nie przedstawia znaczącej wartości zabytkowej – twierdzą urzędnicy. Miejski konserwator zabytków Jerzy Zbiegień dopuszcza rozbiórkę fundamentów: w zakresie koniecznym do realizacji inwestycji drogowej. Wcześniej obiekt ma zostać zinwentaryzowany, a dokumentacja przekazana do konserwatora.
Wygląda więc na to, że budowa drogi do Małopolskiego Centrum Nauki może zostać dokończona już bez przeszkód. Urzędnicy przekazywali nam ostatnio, że czekają jeszcze tylko na odpowiednią pogodę.