Płacąc rachunek za gospodarowanie odpadami nie płacimy tylko za opróżnienie pojemników przy naszym domu czy bloku. W ramach tej opłaty mieszkańcy mogą też korzystać z wielu innych możliwości odbioru różnego rodzaju odpadów.
Ciekawym przykładem są odpady zielone. Ten temat nie dotyczy raczej osób mieszkających w blokach, a więc sporej części krakowian, ale ostatecznie zapotrzebowanie na odbiór odpadów zielonych jest bardzo duże. Zasady są bardzo proste: wystarczy przed wyznaczonym dniem odbioru wystawić na zewnątrz, w widocznym miejscu, worek z zebraną trawą, liśćmi czy małymi gałązkami. Powinny one zostać zebrane do worków rozdawanych przez pracowników MPO. Materiał trafia do instalacji, w której powstaje kompost, dlatego nie powinny się tam znajdować duże gałęzie czy inne odpady. Elementem akcji odbioru odpadów zielonych, prowadzonej zwykle od marca do grudnia, jest też zimowa akcja odbioru świątecznych choinek.
Co zrobić ze starą kanapą?
Jednym z często pojawiających pytań jest to, co zrobić z meblami, których już nie potrzebujemy. Odpowiedzi może być kilka. Po pierwsze, meble można bez dodatkowych opłat przywieźć do Lamusowni przy ul. Nowohuckiej. W zależności od ich stanu, można albo po prostu wyrzucić je do kontenera, albo skorzystać z Krakowskiej Meblarni – czyli miejsca, gdzie można pozostawić mebel, by mógł z niego jeszcze skorzystać ktoś inny. Po drugie, można zamówić odbiór z posesji i tutaj też do dyspozycji jest więcej niż jedna możliwość. Pierwsza to standardowy odbiór odpadów wielkogabarytowych, który może zamówić każdy mieszkaniec czy zarządca nieruchomości. Zarządcy, najczęściej na większych osiedlach, mogą też zamówić Ekopakę, czyli duży kontener, do którego można wejść i pozostawić tam niepotrzebne przedmioty.
Przyjadą nawet po suszarkę
Mieszkańcy Krakowa mogą skorzystać też z pomocy Elektrobrygady, a więc pracowników, którzy odbierają z domu niepotrzebne elektroodpady. Co ważne, nie chodzi tylko o starą lodówkę czy pralkę – takim elektroodpadem, który nie powinien trafić do zwykłego kosza, jest każdy przedmiot zawierający w sobie elekronikę, od telefonu i ładowarki przez grające zabawki po małe AGD. Wystarczy zadzwonić pod numer 801 084 084 i zamówić odbiór, nawet niewielkich przedmiotów – pracownicy MPO umówią się na dogodny termin i zajmą się niepotrzebnym sprzętem.
Takie urządzenia trafiają następnie do zakładu demontażu, który działa przy Lamusowni – tak, by odzyskać jak największą ilość zdatnych do recyklingu materiałów. Sama Lamusownia to też ważny element krakowskiego systemu gospodarowania odpadami. Od poniedziałku do soboty można tam przywozić niemal każdy rodzaj odpadów, od elektroniki przez pozostałości z remontu po opony czy złom. Drugim miejscem takiej zbiórki jest Punkt Gromadzenia Odpadów Barycz przy ul. Krzemienieckiej.
W Lamusowni funkcjonuje też m.in. „Kantorek wymiany”, a więc miejsce, w którym można oddawać niepotrzebne książki i w zamian za to odebrać sobie inne.
Po starą bluzę też
Na dokładnie tej samej zasadzie co Elektrobrygada funkcjonuje też program 100% korzyści, w ramach którego mieszkańcy Krakowa mogą oddawać niepotrzebne tekstylia. Co istotne, pracownicy odbierają zarówno ubrania, które można jeszcze wykorzystać, jak i te, które są już zniszczone. Materiał przechodzi odpowiednią segregację i trafia albo do Polskiego Czerwonego Krzyża, albo jako surowiec do wytwarzania czyściwa. Numer do zamówienia odbioru jest dokładnie ten sam: 801 084 084. Usługa jest bezpłatna, nie ma określonej minimalnej ilości odbieranych tekstyliów.
Bateria do Ekopudełka
Bardzo przydatnym narzędziem, które pozwala pozbyć się niewielkich, a problematycznych odpadów, są Ekopudełka. Można je spotkać najczęściej przy galeriach handlowych. Można się tam pozbyć baterii, świetlówek, płyt CD czy drobnej elektroniki. W wyznaczonych dniach przy Ekopudełkach pojawiają się też samochody MPO, gdzie można oddać przeterminowane lekarstwa, zużyte igły czy ampułko-strzykawki.
To wspólna sprawa
Rzecznik prasowy MPO Piotr Odorczuk podkreśla, że zaangażowanie mieszkańców w sprawy związane z prawidłowym segregowaniem odpadów ma ogromne znaczenie. – Zależy nam na tym, żeby mieszkańcy rozumieli, jak to działa, że jesteśmy w tej sprawie partnerami. Jeśli mieszkańcy prawidłowo sortują odpady na pięć frakcji, sortownia sortuje to na kolejne frakcje i możemy osiągnąć większą dokładność. Wtedy jest szansa na to, że odzyskamy za ten materiał więcej pieniędzy, które pozostają w systemie i nie trzeba będzie zwiększać opłat. Temu służą te pieniądze – tłumaczy.
Dużą pomocą w tej dziedzinie mogą być materiały przygotowane przez MPO albo informacje prezentowane na Facebooku spółki. W albumie #gdzieTOwyrzucić znajdziecie wiele odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.
Zużyte elektroodpady zawierają szkodliwe substancje chemiczne. Zużyte igły mogą być źródłem zarazków, a przeterminowane leki mogą działać toksycznie na żywe organizmy. Wszystkie tego typu odpady można pozostawić w specjalnych Eko-pudełka. SPRAWDŹ GDZIE SPOTKASZ TAKIE EKO-PUDEŁKO [kliknij]
Materiał powstał w ramach trwającej kampanii informacyjno-edukacyjnej „Kraków w dobrym klimacie”.