Copernicus Festival. Rozmowy na czasie

Czas na drugie w tym roku spotkanie w ramach Copernicus Festival.  Tematem jesiennej edycji festiwalu będzie „Czas”.

To już drugie w tym roku spotkanie w ramach festiwalu. Pierwsza taka okazja miała miejsce w maju i była w całości poświęcona tematyce pandemii koronawirusa. Wszystkie wydarzenia w ramach cyklu „Czas zarazy” odbyły się online.

O „Czasie” tylko online

W takiej samej formie zaplanowano jesienną edycję, która potrwa od 6 do 11 października. Tym razem motywem przewodnim będzie „Czas”.

–  O tym jak go odczuwamy, o roli, jaką pełni w naukach ścisłych, a także o próbach ujęciach go w filozoficznych i literackich kontekstach, będziemy dyskutować podczas tegorocznej, jesiennej edycji Copernicus Festival. Z powodu pandemii – dla bezpieczeństwa nas wszystkich – wszystkie spotkania przenieśliśmy do internetu – mówi Diana Sałacka, rzeczniczka prasowa Copernicus Festival.

Dlatego też festiwalowych gości będzie można zobaczyć i usłyszeć na festiwalowym kanale YouTube, Facebooku i na podcastach dostępnych na platformie Spotify.

Wyjątkowi goście

W tym roku gośćmi będą m.in. Joseph LeDoux, zajmujący się ewolucyjnym i neurobiologicznym podłożem świadomości, pogromcy mitów o eksploracji kosmosu, czyli duet Crazy Nauka (Aleksandra i Piotr Stanisławscy), Norman Davies, ekspert i miłośnik polskiej historii, Ewa Lipska, która swoją poezją od lat próbuje uchwycić wielowymiarową naturę naszej rzeczywistości, Szymon Malinowski, fizyk atmosfery i ekspert od klimatu, Kołodziejczyk i Matt Harasymczuk, fizyk atmosfery i ekspert od klimatu, Mateusz Bartel, arcymistrz szachowy czy Justyna Kowalczyk, polska biegaczka narciarska, mistrzyni i multimedalistka olimpijska, mistrzyni i multimedalistka mistrzostw świata, czterokrotna zdobywczyni Pucharu Świata w biegach narciarskich.

Co w programie?

Zacznijmy od towarzyszących festiwalowi wystaw. Już od poniedziałku w Cricotece będzie można zobaczyć ekspozycję „Między-czas”, a we wtorek na placu Szczepańskim pojawi się komiksowy esej „Kronos wyzwolony”.

W poszczególne dni będą transmitowane wydarzenia takie jak Śniadanie Mistrzów (we wtorek gościem będzie Justyna Kowalczyk), Nauka Czytania (na liście m.in. „Alicja w krainie czarów” Lewisa Carrolla, Lekcje Przyrody, wykłady (np. „Co nam zabiera czas”) czy warsztaty (m.in. „Stres – jak go ograniczać i trzymać w ryzach”).

Oznaczone wydarzenia będą transmitowane na żywo. Uczestnicy będą mogli zadawać pytania, które zostaną przekazane prelegentom.

–  W przypadku pozostałych wydarzeń podajemy termin premiery przygotowanego wcześniej materiału. Program może ulec zmianie – najbardziej aktualna wersja dostępna jest na stronie www.copernicusfestival.com,gdzie można znaleźć szczegółowe opisy wszystkich wydarzeń – informuje Diana Sałacka.