Cricoteka w wyjątkowy sposób uczci rocznicę śmierci Tadeusza Kantora

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Obraz Tadeusza Kantora z 1988 roku oraz 10 rysunków z kolekcji Franco Laery. Te cenne eksponaty zwiedzający będą mogli zobaczyć na wystawie, która zostanie otwarta w rocznicę śmierci twórcy Teatru Cricot 2.

W czwartek, 8 grudnia, w Galerii-Pracowni Tadeusza Kantora przy ul. Siennej 7/5 Cricoteka zaprezentuje nowy nabytek. To obraz przedstawiający wizerunek Kardynałów, postaci ze spektaklu „Nigdy tu już nie powrócę” Teatru Cricot 2.

Cenny obraz Kantora zagości w Krakowie

Wspomniane dzieło Tadeusz Kantor namalował w 1988 roku, gdy pracował nad sztuką w Mediolanie, a następnie podarował je swojemu przyjacielowi. Franco Laera, bo o nim mowa, zorganizował reżyserowi prywatną pracownię malarską, w której później powstał cykl obrazów „Cholernie spadam!”.

W dowód wdzięczności Kantor ofiarował Laerze jedną ze swoich prac. Był to niezwykły wizerunek postaci ze spektaklu, namalowany w technice akrylu na płótnie.

– Szkicowość i formalne niedopowiedzenie wizerunku tańczących Kardynałów konfrontowane jest tu z detalicznym potraktowaniem splotu dłoni czy dynamiki szat będących w wyraźnym ruchu – informują twórcy ekspozycji.

Obraz Tadeusza Kantora udało się zakupić dzięki dofinansowaniu z programu rządowego „Narodowa kolekcja sztuki współczesnej” ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Oprócz obrazu zwiedzający będą mogli zobaczyć także 10 rysunków z kolekcji Franco Laery, które od niedawna weszły w skład depozytu kolekcjonera w Cricotece. Prace te odnoszą się do późnych dzieł teatralnych i malarskich Kantora: spektaklu „Nigdy tu już nie powrócę” (1988) czy cyklu obrazów „Dalej już nic” (1987–1988).

Prezentowane na wystawie rysunki powstały w tym samym czasie, co słynny obraz z wizerunkiem Kardynałów.

Ekspozycja „Milano... Obrazy i rysunki Tadeusza Kantora z archiwum Franco Laery” zostanie otwarta 8 grudnia, w 32. rocznicę śmierci Tadeusza Kantora. W tym samym dniu światło dzienne ujrzy także wystawa Romana Siwulaka – aktora teatru Cricot2, malarza i pedagoga.