News LoveKraków.pl

Czy Hala Targowa zasługuje na wpis do rejestru zabytków? „Postępowanie wszczęto, by to ustalić”

fot. Krzysztof Kalinowski
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie wszczął postępowanie w sprawie wpisania zabudowań Hali Targowej do rejestru zabytków. Jednocześnie zezwolił na dokończenie prac remontowych, które są konieczne z uwagi na „możliwość katastrofy budowlanej”.
Kilka dni temu miasto poinformowało, że Hala Targowa przy alei Ignacego Daszyńskiego zostanie wpisana do rejestru zabytków. Zdaniem krakowskich urzędników pozwoli to na „ochronę tej wyjątkowej budowli”.

„Wojewódzka konserwator zabytków poinformowała miasto, że wszczęła postępowanie w sprawie wpisania budynku hali do rejestru zabytków ze względu na jej szczególny charakter” – napisała gmina w komunikacie. „Jednocześnie konserwator wystąpiła do Podwawelskiej Spółdzielni Spożywców „Społem” o wstrzymanie prac remontowych. Pozwoli to na zażegnanie zagrożeń i obaw mieszkańców, które wynikały z planowanego przeznaczenia budynku na centrum rozrywki i klub nocny” – podkreślili magistraccy urzędnicy.

Zapytaliśmy Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie, skąd decyzja o wszczęciu postępowania? Dopytaliśmy również, jakie walory zabytkowe mają zabudowania Hali Targowej? W odpowiedzi czytamy, że postępowanie zostało wszczęte m.in. po to, żeby „ustalić wartości zabytkowe budynku”. Drugi powód: chęć zachowania charakteru miejsca.

„Od dnia wszczęcia postępowania, do dnia, w którym decyzja w tej sprawie stanie się ostateczna, przy zabytku zabrania się prowadzenia prac konserwatorskich, restauratorskich, robót budowlanych i podejmowania innych działań, które mogłyby prowadzić do naruszenia substancji lub zmiany jego wyglądu” – zaznacza Sebastian Stanik, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Podkreśla jednocześnie, że WUOZ daje zielone światło na dokończenie prac remontowych, które obecnie trwają na terenie Hali Targowej. – Są konieczne do wykonania z uwagi na możliwość katastrofy budowlanej. Po realizacji niezbędnych na tym etapie działań, kolejne prace zostaną wstrzymane – komentuje Stanik. I podkreśla, że do dziennika budowy wpisano informację, że WUOZ wszczął postępowanie w sprawie wpisu hali do rejestru zabytków.

Klub nocny w Hali Targowej chciała urządzić podkarpacka spółka Centrum Rozrywki „ART Club”. Zapytaliśmy jej przedstawicieli, jak zapatrują się na wszczęcie postępowania, które może zakończyć się wpisaniem zabudowań do rejestru zabytków? Pytania wysłaliśmy mailem. Czekamy na odpowiedzi.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Grzegórzki