Daj książce drugie życie. Powraca bezpłatna akcja czytelnicza

fot. KBF/mat. prasowe

Krakowskie Biuro Festiwalowe zaprasza na wspólne celebrowanie Światowego Dnia Książki. W programie nie tylko akcja czytelnicza „Drugie życie książki”, ale także wykłady o fantastyce i spacer literacki. Wszystkie wydarzenia są darmowe.

– W przyszłym roku minie dziesięć lat odkąd Kraków otrzymał tytuł Miasta Literatury UNESCO, ale dla naszego zespołu ma to wymiar nie tylko symboliczny. Programy wsparcia księgarń, twórców i wydawców, promocja czytelnictwa, festiwale literackie, rozwijanie współpracy wydawców z sektorem filmowym – to tylko wycinek z naszej codziennej pracy – mówi Magdalena Doksa-Tverberg, dyrektorka KBF.

Kraków jak się pisze!

Od 22 kwietnia na półkach niezależnych księgarni kameralnych będzie można znaleźć nie tylko pozycje krakowskich twórców, ale także literackie opowieści związane z Krakowem. To wszystko w ramach akcji „Kraków jak się pisze!”, której celem jest promowanie dziedzictwa kulturowego naszego miasta oraz zachęcenie do korzystania z bogatej oferty wydawniczej.

Daj książce drugie życie

Po pandemicznej przerwie powraca akcja „Drugie Życie Książki”, dzięki której tysiące tytułów może trafić do nowych właścicieli.

– W każdej biblioteczce można znaleźć tytuły, po które już nie sięgamy. Książka nieczytana to książka nieszczęśliwa – kierując się tą myślą i wychodząc naprzeciw potrzebie sprawiania radości właścicielom książek z drugiej ręki, zapraszamy bibliofilów na pierwszą po pandemii odsłonę popularnej akcji Drugie Życie Książki – informują organizatorzy.

Wymiana rozpocznie się w sobotę o godz. 11.00 w Pałacu Potockich. Co trzeba zrobić, by wziąć udział w akcji? Wystarczy przynieść jedną książkę. Nie musi być nowa, ale warto pamiętać, że trafi ona do nowego właściciela. Nie może być więc zniszczona czy niekompletna. Maksymalnie można wziąć ze sobą 10 pozycji.

Tytuły wydane przed 1995 rokiem wymienia się na pozycje pochodzące z tego okresu. Natomiast za książki opublikowane po tej dacie, możemy zabrać dowolne publikacje. Akcja potrwa do godz. 12.00.

Coś dla wielbicieli fantastyki

Od południa do godz. 16.00 w Pałacu Potockich odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu Fantastyka i Futurologia. Najpierw uczestnicy wysłuchają wykładu dr hab. prof. Leszka Sokołowskiego o wyzwaniach dla nauki w XXI wieku (fale grawitacyjne, ciemna materia).

Następnie wezmą udział w prelekcji „Nowe wynalazki w science fiction” pisarza i publicysty Wojciecha Guni.

Spotkanie zakończy dyskusja „Granica nauki. Kraniec wyobraźni”, dotycząca wzajemnych powiązań pomiędzy nauką a fantastyką. Rozmowę poprowadzi Krzysztof Biliński, założyciel krakowskiego Wydawnictwa IX, gość licznych festiwali poświęconych literaturze i fantastyce.

Spacer literacki szlakiem Sienkiewicza

23 kwietnia o godz. 17 mieszkańcy Krakowa oraz turyści będą mogli udać się na literacki spacer tropem Henryka Sienkiewicza. To jeden ze sposobów na poznanie bliżej sylwetki pierwszego polskiego laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Z Krakowem wiązały go nie tylko więzi rodzinne, ale także sentymentalne. Opowie o nich Agnieszka Konior, zdradzając wiele ciekawostek z życia pisarza.

Bezpłatne wejściówki są dostępne tutaj.

comments powered by Disqus