Deklaracje na wywóz śmieci. Co z osobami wykluczonymi cyfrowo?

fot. Krzysztof Kalinowski
Z uwagi na stan epidemii urząd miasta jest zamknięty. A to czas na składanie deklaracji zwiazanych z wywozem śmieci.

Radny Michał Starobrat martwi się o osoby, które nie są w stanie skorzystać z internetu i właśnie za jego pośrednictwem złożyć deklaracje związane ze znowelizowaną uchwałą dotyczącą gospodarki odpadami. Miasto twierdzi, że zrobi wszystko, aby mimo stanu epidemii wszyscy zdążyli z deklaracjami.

Do 10 grudnia właściciel i zarządcy nieruchomości mają czas, by złożyć deklaracje śmieciowe. Radny Michał Starobrat zwrócił się do prezydenta o rozważenie przywrócenia możliwości osobistego złożenia dokumentu przez osoby, które nie mają możliwości lub umiejętności, aby zrobić to przez Internet.

Urzędnicy przypominają, że od 13 października magistrat jest zamknięty dla klientów, ale cały czas pracuje. Najprościej deklaracje można złożyć za pośrednictwem strony internetowej, ale osoby wykluczone cyfrowo nie zostaną na lodzie.

Miasto przygotowało, tak jak i wiosną, pojemniki, gdzie będzie można wrzucać deklaracje. Zostaną ustawione w 15 lokalizacjach: al. Powstanie Warszawskiego 10, os. Zgody 2, pl. Wszystkich Świętych 3-4, Rynek Podgórski 1, ul. Biskupia 18, Dekerta 18, Grunwaldzka 8, Kasprowicza 29, Lubelska 27, Mogilska 41, Sarego 4, Stachowicza 18, Wielicka 28a i Nowohucka 1.

Przypomnijmy, że od 1 listopada cena za wywóz śmieci od osoby wynosi 23 złote. Na czterozłotowy rabat mogą liczyć gospodarstwa domowe, które zainwestowały w kompostownik. Na obniżenie opłaty o 20% może liczyć również rodzina wielodzietna, która posiada Kartę Dużej Rodziny.

W przypadku, gdy właściciel nieruchomości nie wypełni obowiązku zbierania odpadów w sposób selektywny, opłata ta wyniesie 46 złotych.

comments powered by Disqus