Dobre wiadomości dla Złocienia. Budowa szkoły coraz bardziej realna

Szkoła ma powstać na zielonym terenie przy ul. Agatowej fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Aż dziewięć firm zgłosiło się do przetargu na budowę nowej szkoły na os. Złocień. Co istotne, duża część z nich z zapasem mieści się w kwocie, jaką miasto zarezerwowało na ten cel.

Nowa szkoła ma powstać przy ul. Agatowej. Będzie się w niej mogło uczyć ok. 600 uczniów. W budynku znajdą się m.in. 24 sale lekcyjne i pracownie, sala gimnastyczna z zapleczem i salą treningową, świetlica, biblioteka, czytelnia, jadalnia i szatnie.

We wtorek otwarte zostały oferty w przetargu na zaprojektowanie i wybudowanie nowej placówki. Zgłosiło się aż dziewięć firm i konsorcjów, przy czym jedno ze zgłoszeń zostało odrzucone już na starcie, ponieważ wpłynęło dwie minuty po ustalonym terminie.

Taniej niż w planach

Z punktu widzenia mieszkańców oczekujących na powstanie nowej szkoły najistotniejsza jest jednak inna wiadomość: w przypadku pięciu z ośmiu ofert cena za podstawową część zamówienia mieści się w kwocie, jaką miasto zaplanowało na ten cel, czyli 39,6 mln zł.

Co więcej, w trzech przypadkach w kwocie zapisanej w budżecie na podstawową część zamówienia mieszczą się również wszystkie dodatkowe opcje. To oznacza, że wysokość ofert – w przeciwieństwie do wielu wcześniejszych miejskich przetargów – pozytywnie zaskoczyła. Miejskie Centrum Obsługi Oświaty dla bezpieczeństwa podzieliło przetarg na część podstawową i aż siedem zadań dodatkowych, by uniknąć konieczności unieważniania przetargu z powodu zbyt wysokich cen. Te dodatkowe opcje to np. wykonanie ogrodzenia, elewacji zewnętrznej, układu drogowego i miejsc parkingowych, boiska terenowego, boiska na dachu, instalacji fotowoltaicznej i małej architektury. Wygląda więc na to, że uda się sfinansować całą inwestycję, bez cięć ani przesuwania na ten cel pieniędzy kosztem innych zadań.

Piłka jeszcze w grze

Zanim jednak będzie można w tej sprawie odetchnąć z ulgą, postępowanie przetargowe musi zostać doprowadzone do końca. Teraz Miejskie Centrum Obsługi Oświaty potrzebuje kilku tygodni na to, by sprawdzić poprawność złożonych ofert i wybrać wykonawcę. Potem mogą jeszcze wpłynąć odwołania, które wydłużyłyby całą procedurę.

Gdyby nie pojawiły się żadne problemy lub przesunięcia, plan miasta jest taki, by w ciągu 150 dni od podpisania umowy złożony został wniosek o pozwolenie na budowę, do końca czerwca 2023 roku zakończyły się prace budowlane związane z główną częścią zamówienia, a do 21 sierpnia wydane było pozwolenie na użytkowanie nowej szkoły.

Agatowa w nowej wersji

Przy okazji budowy szkoły miasto zamierza też przebudować spory fragment ulicy Agatowej. Największą zmianą będą chodniki: dzięki uzupełnieniu na brakujących odcinkach, mają powstać dwa spójne ciągi po obydwu stronach jezdni, od ul. Półłanki do ul. Domagały. Po stronie szkoły chodnik będzie miał trzy metry szerokości, a po przeciwnej – dwa metry.

Bezpośrednio przy wejściu do szkoły powstanie przejście dla pieszych z trzymetrową wyspą azylu na środku. Ok. 140 m dalej, a więc blisko skrzyżowania z bocznym odcinkiem ul. Agatowej, powstanie drugie przejście, już bez wyspy. Więcej o planach dotyczących przebudowy ulicy pisaliśmy TUTAJ.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieżanów-Prokocim