Dodatek węglowy. 822 mln złotych na dla małopolskich gmin. Co z Krakowem?

Zdjęcie przykładowe fot. Krzysztof Kalinowski

Urząd wojewódzki poinformował, że przelał na konta samorządów blisko 822 mln złotych. Środki te mają trafić do mieszkańców w ramach dodatków węglowych. Krakowianie tez mogą wniokować o dodatek, ale nie na węgiel.

– Po otrzymaniu środków z Ministerstwa Klimatu i Środowiska natychmiast przelaliśmy je na konta samorządów. Apeluję, aby urzędy miast i gmin sprawnie przeprowadziły weryfikację złożonych wniosków i niezwłocznie przekazywały pieniądze mieszkańcom – mówi Łukasz Kmita.

Wojewoda Małopolski zapewnia, że Małopolanie, którzy złożyli wnioski, mogą niebawemo spodziewać wypłat. Przypomniał też, że weszła w życie nowelizacja przepisów, która wydłuża czas weryfikacji wniosków – o to wnioskowali urzędnicy.

Najwyższa kwota została przekazana do następujących samorządów:

Kety – 12,4 zł,

Krzeszowice – 12,4 mln zł,

Myślenice – 11,2 mln zł,

Andrychów – 11,2 mln zł,

Chełmiec – 10,8 mln zł.

Przypomnijmy, że dodatek przysługuje gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. Warunkiem jego otrzymania jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Wnioski można składać do 30 listopada 2022 roku.

Wsparcie dla Krakowa

W Krakowie obowiązuje zakaz używania paliw stałych. Krakowianie mogą natomiast wnioskować o opłaty, jeśli ogrzewają swoje gospodarstwa gazem skroplonym LPG i olejem opałowym. Wsparcie na wniosek mieszkańca przysługuje niezależnie od dochodów. Dodatkiem zostaje objęte gospodarstwo domowe, a nie każdy z właścicieli danej nieruchomości.

W przypadku, gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG, kwota wsparcia to 500 złotych, natomiast gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł olejowy, będzie to 2000 złotych