Czwartek, to drugi dzień wizyty papieża Franciszka w Polsce. Ojciec Święty z rana ma pojechać do szpitala odwiedzić chorego kardynała Franciszka Macharskiego, odprawić mszę na Jasnej Górze, pojechać tramwajem na Błonia oraz poprowadzić uroczystość na największej łące w centrum miasta.
Relacja odświeża się automatycznie co 90 sekund.
A tymczasem przy dworcu głównym... Impreza #ŚDM trwa :) pic.twitter.com/BUMkX07gI9
— LoveKraków.pl (@lovekrakow) July 28, 2016
#BezpieczeństwoŚDM Służby zaangażowane w newralgicznych miejscach. Brakuje jedynie wolontariuszy KO #ŚDM #Krakow2016
— K. Marcinkiewicz (@k_marcinkiewicz) July 28, 2016






Ruch tramwajowy do Bronowic oraz w centrum miasta został przywrócony. Otwarty został także ruch autobusów na Alejach Trzech Wieszczów i ul. Piłsudskiego. Przejazd tramwajów i autobusów jest jednak mocno utrudniony z powodu dużej liczby pieszych.
Zablokowane przejście do Dworca Głównego przez Galerię Krakowską (od strony ul. Pawiej). Interweniuje policja.
Autobusy odjeżdżają totalnie zapakowane pasażerami @lovekrakow pic.twitter.com/llaxarkxLu
— Patryk Salamon (@PatrykSalamon) July 28, 2016

– Nie mieliśmy do tej pory żadnych poważnych interwencji. Jedynie zasłabnięcia, bóle brzucha, otarcia, stłuczenia, skręcenie stawu skokowego itp. Sztab zabezpieczenia medycznego Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego tak pracuje, aby zabezpieczenie medyczne było wszędzie tam, gdzie są pielgrzymi. Karetki i patrole piesze są kierowane na bieżąco w miejsca, do których przemieszczają się pielgrzymi – mówi Joanna Sieradzka, rzecznik pogotowia.



Niektórzy idą pieszo pic.twitter.com/W6bNrJuhHT
— Patryk Salamon (@PatrykSalamon) July 28, 2016

fot. ZIKIT


Łukasz Franek, zastępca dyrektora ZIKiT ds. transportu: Póki co tramwaje odbierają pasażerów z przystanku Lubicz bez zbędnych strat czasu. Najgorzej jest na ul. Dietla i pod Centrum Kongresowym.
Zamknięte dla ruchu samochodowego są Aleje i ul. Konopnickiej aż do Ronda Matecznego.
Samochody nie jeżdżą też ul. Monte Cassino. Z ruchu wyłączono też Rondo Mogilskie i jego najbliższe okolice w stronę r. Grzegórzeckiego.

Tramwaje ani autobusy nie jeżdżą po pierwszej obwodnicy. Aby wsiąść do komunikacji miejskiej, trzeba więc oddalić się od Rynku Głównego. Ważne, by pielgrzymi kierowali się w odpowiednią stronę, zgodnie z zaleceniami policji:
- w kierunku wschodnim (Nowa Huta) na przystanek "Lubicz";
- w kierunku południowym (Borek Fałęcki, Kurdwanów, Bieżanów) na przystanek "Starowiślna";
- w kierunku południowo-zachodnim (Borek Fałęcki, Czerwone Maki) na przystanek "Stradom" i "Centrum Kongresowe ICE";
- w kierunku zachodnim (Bronowice Małe) na przystanek "Plac Inwalidów".
Poczta Główna zdobyta przez pielgrzymów!

Dla Polski zagłada Żydów to jest wielka strata. Polska straciła 6 milionów obywateli, z czego 3 miliony Żydów.
Milczenie Ojca Świętego będzie wołaniem o pokój – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik.
Papież będzie jutro milczał w Auschwitz. Kiedy widzimy wizyty papieży, to widzimy, że każda z nich jest inna – mówi ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik polskiego episkopatu. – Papież Jan Paweł II był z narodu, który ucierpiał podczas II wojny światowej. Papież Benedykt był z narodu, który ją rozpoczął. Papież Franciszek jest w jeszcze innej sytuacji, każdy przeżywa tę sprawę inaczej.
Wracam ulicą w morzu pielgrzymów i piszę szczerze: ŚDM to najlepsze co spotkało Kraków od czasu hołdu pruskiego. pic.twitter.com/PLzRw0ogDp
— Marcin Makowski (@makowski_m) July 28, 2016
Przejazd tramwajem bardzo mocno przemawiał do wyobraźni. Na pokładzie było ok. 15 osób niepełnosprawnych. Ojciec Święty z każdym z nich się przywitał. Podczas przejazdu mógł pozdrawiać zgromadzonych wzdłuż ulicy pielgrzymów – mówi rzecznik Watykanu.
Ojciec Święty był pod wrażeniem odsłonięcia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Podarował klasyczny prezent – różę papieską.
Podczas okadzania ołtarza upadł, ponieważ nie zauważył jednego ze stopni. W takich szatach bardzo łatwo jest upaść, ale osoby które były blisko, szybko pomogły mu wstać. Ale nic się nie stało, nie było żadnych konsekwencji – zapewnia ks. Lombardi.
Masa pielgrzymów w centrum :) #ŚDM #Krakow2016 #WYD2016 pic.twitter.com/ptHilJ7uXJ
— LoveKraków.pl (@lovekrakow) July 28, 2016
Wznowiono konferencję prasową ks. Federico Lombardiego, po przerwie spowodowanej spotkaniem pod oknem papieskim.
– Wyjazd do Częstochowy samochodem a nie śmigłowcem był spowodowany warunkami pogodowymi. Potem pogoda się poprawiła. Msza była bardzo ważnym wydarzeniem, odbyło się ono w kontekście 1050-lecia Chrztu Polski – relacjonuje czwartkowe wydarzenia rzecznik Watykanu.
Módlcie się za mnie! Naprawdę, módlcie się za mnie! Dobranoc i dobrego wypoczynku! – zakończył papież spotkanie w oknie przy Franciszkańskiej.
Przed błogosławieństwem papież zachęcił do modlitwy za małżonków i tych, którzy zamierzają się pobrać. Wszyscy odmawiają „Zdrowaś Mario”.
Powtórzmy te słowa razem: „proszę”, „dziękuję”, „przepraszam” – mówi papież do zgromadzonych, a pielgrzymi odpowiadają.
Jest rzeczą normalną, że mąż i żona kłócą się, podnoszą głos. Czasami fruwają talerze. Ale nie bójcie się, kiedy coś takiego się zdarzy. Dam wam jedną radę. Nigdy nie kończcie dnia bez zawarcia pokoju. Dlaczego? Bo „zimna wojna” następnego dnia jest bardzo niebezpieczna.
Przepraszam to bardzo trudne słowo. Bardzo trudno jest je wypowiedzieć. W małżeństwie mąż albo żona czasami się pomyli. Umiejętność uznania tego i prośba o wybaczenie czyni wiele dobrego - mówi papież Franciszek w Oknie Papieskim.

Trzy słowa, które mogą wam pomóc w życiu małżeńskim, bo występują w nim problemy i trudności. Małżeństwo jest czymś tak pięknym, że trzeba je chronić, bo ma trwać na zawsze. Te trzy słowa to „proszę”, „dziękuję” i „przepraszam” – mówi papież do zgromadzonych pod oknem papieskim.
Rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi podsumowuje dzień papieża Franciszka. Mówi o wizycie u sióstr prezentek i u kard. Franciszka Macharskiego.
– Kardynał Macharski jest w bardzo ciężkim stanie, u kresu swego życia. Papież nie mógł z nim porozmawiać. Porozmawiał z osobami, które zajmują się opieką kardynałem – powiedział ks. Lombardi.

fot. Czytelnik Tomasz


Aby zadbać o bezpieczeństwo osób, które podróżować będą pociągami, policja zamknęła ulicę Lubicz i skrzyżowanie przy Dworcu Głównym. Funkcjonariusze zapewnią również płynne przemieszczanie się pielgrzymów przez plac Jana Nowaka-Jeziorańskiego w kierunku peronów.
Panie, oto jesteśmy. Poślij nas, abyśmy dzielili się twoją miłością miłosierną. Chcemy potwierdzić, że życie jest pełne wówczas, gdy wychodzimy od miłosierdzia. To część, której nigdy nie będziemy pozbawieni – zakończył swoją homilię papież Franciszek. Teraz wszyscy śpiewają po łacinie modlitwę "Ojcze nasz".
Ten, kto przyjmuje Jezusa, uczy się żyć jak Jezus. W jego imieniu pytam was: czy chcecie życia pełnego? Zacznij od tego, byś pozwolił się wzruszyć. Ponieważ szczęście dojrzewa i rozkwita w miłosierdziu. Miłosierdzie ma zawsze młode oblicze, podobnie jak oblicze Marii patrzącej w oblicze Jezusa. Podobnie jak Maryi, Matki Miłosierdzia. Wszyscy prośmy teraz Pana: Panie, zaangażuj nas wszystkich w przygodę miłosierdzia. W przygodę budowania mostów i burzenia murów. W przygodę pomagania ubogiemu, temu który się czuje opuszczony, który już nie widzi sensu swego życia. Naucz nas, jak Marię z Betanii, słuchania tych, których nie rozumiemy. Tych, którzy pochodzą z innych kultur i narodów. A także tych, których się obawiamy, myśląc że mogą nam wyrządzić zło.
Papież cytuje pieśń: "W sztuce wspinania się nie liczy się to, by nie upadać, ale by nie pozostać w upadku".
Jeśli upadasz, popatrz do góry. A tam jest ręka Jezusa, która pomoże ci wstać. A jeśli znowu upadnę? Ręka Jezusa jest zawsze gotowa, by nas podnieść, kiedy upadamy. Czy to rozumiecie?
Czy Jezusa Chrystusa można kupić? Jezus Chrystus jest darem, prezentem naszego Ojca. Jest tym, który potrafi obdarzyć prawdziwą pasją życia. Prowadzi do tego, byśmy się nie zadowalali byle czym. I pomaga nam powstawać za każdym razem, gdy uważamy się za przegranych.
WIĘCEJ O ZMIANACH >>
Zgromadziliśmy się, aby pomóc sobie nawzajem. Nie chcemy, aby nas ograbiono z radości, z marzeń, dając w zamian fałszywe złudzenia. Czy chcecie dla swojego życia tego wyobcowującego oszołomienia? Wyobcowujące oszołomienie czy moc łaski? Czego pragniecie? Aby mieć życie odnowione siłą, jest jedna odpowiedź. Odpowiedź, która nie jest rzeczą, ale żywą osobą. Nazywa się Jezus Chrystus. I proszę o brawa.
Napełnia mnie bólem, kiedy spotykam ludzi młodych, którzy zdają się być przedwczesnymi emerytami. To mi sprawia ból. To ludzie, którzy się poddali, zanim jeszcze podjęli walkę. Jakby życie nie miało żadnej wartości. Nudni, którzy zanudzają innych. To trudne. A zarazem jest dla nas wyzwaniem, kiedy ludzie młodzi porzucają swoje życie w poszukiwaniu oszołomienia lub tego poczucia, że wreszcie żyją. Wchodzą na drogę, która prowadzi do słonej zapłaty. Tracą piękne lata swojego życia na uganianiu się za sprzedawcami fałszywych iluzji.
Serce miłosierne potrafi dzielić swój chleb z głodnym. Otwiera się, aby przyjmować uchodźców i imigrantów.
Kiedy serce jest otwarte, jest zdolne do marzeń. Jest w nim miejsce na czułość wobec tych, którzy cierpią. By stanąć obok tych, którzy w sercu nie mają pokoju albo obok tych, którzy nie mają środków do życia. I tych, którym brakuje tego, co najważniejsze: wiary.
Powiedzmy to jeszcze raz: Miłosierdzie!
To jest dar z nieba, gdy widzimy, jak wielu z was stara się zmieniać istniejący stan rzeczy. Kościół dziś na was patrzy. Więcej: świat dziś na was patrzy i chce się od was uczyć.
Czy rzeczy można zmienić? – pyta już po raz kolejny papież Franciszek i czeka na głośną odpowiedź słuchających.
W ciągu lat przeżytych jako biskup, nauczyłem się jednego: nie ma nic piękniejszego, niż podziwianie pragnień, zaangażowania, energii, z jaką wielu młodych ludzi przeżywa swoje życie. A skąd się bierze to piękno? Kiedy Jezus dotyka serca młodych, to są zdolni zrobić naprawdę wiele. Są w stanie przeciwstawić się tym, którzy mówią, że nic nie można zmienić. Nie! Młodzi mają moc, żeby się temu przeciwstawić!
Dziękuję wszystkim, którzy umożliwili nam spotkanie w tym miejscu. Dziś wszyscy przeżywamy tutaj święto wiary. W ojczyźnie Jana Pawła II chciałbym mu podziękować za to, że dał impuls do tych spotkań. Towarzyszy nam z nieba, gdy widzimy tylu młodych ludzi z różnych kultur, zgromadzonych by świętować żywą obecność Jezusa pośród nas - powiedział papież.
Wreszcie się spotykamy! – rozpoczął papież Franciszek.
Po przeczytaniu w dwóch obrządkach fragmentu Ewangelii księgi zostały przekazane młodym na znak, że powinni być kolejnymi ogniwami w sztafecie świętości. Teraz nastąpi homilia papieża Franciszka.
fot. Czytelnik
Czytanie Ewangelii poprzedza krótka animacja „Młodzi także są zaproszeni do świętości”, wspominająca młodych świętych oraz wskazująca uczestnikom ŚDM, że także oni mogą pójść tą drogą. Wśród świętych są zarówno osoby świeckie jak i zakonne, przedstawiciele różnych kontynentów, kultur i grup społecznych.
Młodzi prezentują świętych i błogosławionych – apostołów miłosierdzia ze swoich kontynentów. Rozpoczęli przedstawiciele Afryki (św. Józefina Bakhita), swoich apostołów przedstawiają mieszkańcy Ameryki Południowej (bł. Irma Dulce), Ameryki Północnej (św. Damian De Veuster z Molokai), Australii z Oceanią (św. Maria MacKillop) i Azji (bł. Matka Teresa z Kalkuty). Procesję zamkną reprezentanci Europy niosący wizerunek św. Wincentego a Paulo.

fot. widok z kamery RMF FM
Zgodnie z tradycją papieża powitają w procesji z flagami reprezentanci wszystkich kontynentów i państw uczestniczących w wydarzeniu. Będą oni nieśli także wizerunki apostołów miłosierdzia ze swoich kontynentów.
Młodzi tańczą przed papieżem. W krótkiej animacji symbolicznie przedstawiona zostanie gościnność miasta Krakowa wobec młodzieży z całego świata. Krakowiaka zatańczyło kilkanaście par w strojach krakowskich. Do nich dołączą tancerze w strojach z różnych krajów, którzy przedstawią narodowe tańce ze świata (motyw afrykański, tango argentyńskie oraz taniec indyjski). Na zakończenie wszystkie pary wykonają krakowiaka, towarzyszyć im będzie Lajkonik.
Przedstawiciele młodzieży z różnych krajów: Jesteś z nami w tych dniach. Słuchasz naszych trosk i problemów. Uczysz nas jednej drogi: aby spełniać swoje powołanie i iść swoją drogą. Każdy z nas otrzymał plecak pielgrzyma. Tobie również pragniemy go wręczyć.
@lovekrakow nagłośnienie fatalne. Tłumy pod muzeum narodowym, przemawia Kardynał - nie słychać nic pic.twitter.com/GgS5UqKMWB
— MF (@michalski1976) July 28, 2016
Kard. Stanisław Dziwisz: Ojcze Święty, to ty nas zgromadziłeś w imię Jezusa Chrystusa. Wierzymy, że tylko On ma Słowa Życia Wiecznego. Żyjemy w niełatwym świecie. My chcemy być ludźmi pokoju, chcemy być świadkami Miłosierdzia. Chcemy z Jezusem budować świat bardziej ludzki i bardziej solidarny.
Ojcze Święty, dziękujemy Ci, że przybyłeś tu do nas. Dziękuje Ci cała Polska.
Kard. Stanisław Dziwisz: Od dwóch dni trwa w naszym mieście wielkie święto wiary. Młodzi z różnych krajów świata modlą się i radują się z przynależności do Kościoła. To wszystko dzieje się w mieście w sposób szczególny związanym ze św. Janem Pawłem II, inicjatorem ŚDM. A także w mieście, które nazywamy duchową stolicą Bożego Miłosierdzia za sprawą św. Faustyny.
Rozpoczyna się uroczystość powitania papieża w Krakowie. Będą tańce i procesja z flagami:

Enthusiastic crowds for Pope Francis at World Youth Day pic.twitter.com/NO5QaxeUcl
— Catholic News Agency (@cnalive) July 28, 2016


fot. MPK SA w Krakowie

Napis w języku włoskim:
„Z gorącymi podziękowaniami za wizytę i z nadzieją, że będzie Wasza Świątobliwość
wracał tu równie chętnie, jak Papież Jan Paweł II,
przekazuję klucz do bram naszego miasta.
Jacek Majchrowski
Prezydent Miasta KrakowaKraków, lipiec A.D. 2016”
fot. Facebook.com/Jacek Majchrowski
Na Błoniach przestaje padać. Ale wszyscy jeszcze w pelerynach:





Papież @Pontifex przyjedzie na błonia tramwajem, @Prymas_Polski i biskupi: autobusem#PopeInPL #Krakow2016 @sdm_pl pic.twitter.com/Ggk9Kxh3tM
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) July 28, 2016
PapaTram albo Tram del Papa! @Pontifex_pl #WYDKrakow2016 #Krakow2016 #Krakow #Franciszkańska
— Kraków (@krakow_pl) July 28, 2016
fot. M. Faber pic.twitter.com/sqrzfqQu6I
Multicolor ;) pic.twitter.com/Uyp8aRngvW
— Krzysztof Berenda (@k_berenda) July 28, 2016
Organizatorzy spodziewają się dziś na Błoniach ponad 500 tysięcy osób
Il tram del Papa! #GMG2016 #WYD2016 #krakow2016 #GMG pic.twitter.com/qS6uilnWX4
— Antonio Spadaro (@antoniospadaro) July 28, 2016

Tramwaj dotarł na Franciszkańską. W dalszą podróż startuje za 20 minut pic.twitter.com/meNs6OBc79
— ZIKiT w Krakowie (@ZIKiTKrakow) July 28, 2016
Kolorowy i radosny #Krakow bo #ŚDM :) pic.twitter.com/qzSqayMdwe
— LoveKraków.pl (@lovekrakow) July 28, 2016
Kolorowe tłumy w centrum!
PapaKrakowiak! Kapelanka/Szwedzka pic.twitter.com/Owcs5qBazu
— Kraków (@krakow_pl) 28 lipca 2016
Od piątku nowe zmiany w komunikacji. Trzecia strefa ograniczonego ruchu i wyłączone węzły na autostradzie.
Młodzi idą na ceremonię powitania @Pontifex_pl pic.twitter.com/zXDOvTKmFW
— Patryk Salamon (@PatrykSalamon) July 28, 2016
#SDM_traffic papieski tramwaj wyruszył pic.twitter.com/Tx1Blohzrl
— ZIKiT w Krakowie (@ZIKiTKrakow) July 28, 2016

Tłumy pielgrzymów w centrum miasta #ŚDM #WYD2016 pic.twitter.com/FCwSYaw7EB
— LoveKraków.pl (@lovekrakow) July 28, 2016
Android -> https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.lovekrakow.app&hl=pl
iOS -> https://itunes.apple.com/pl/app/lovekrakow/id1114332875


#SDM_traffic Aleje Trzech Wieszczów - przewidywane przywrócenie ruchu dopiero późnym wieczorem
— ZIKiT w Krakowie (@ZIKiTKrakow) 28 lipca 2016
Golf is back to town pic.twitter.com/RuM9BZcyCV
— Krzysztof Ziemiec (@KZiemiec) 28 lipca 2016
– Pielgrzymi korzystają z trawników, ale przecież po to one są. Nie ma żadnych problemów z krakowską zielenią. Nie docierają do nas żadne informacje o jej niszczeniu – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl, Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.


Pan jest między nami i troszczy się o nas, jednak nie decydując za nas.
— Papież Franciszek (@Pontifex_pl) 28 lipca 2016
Krakowscy handlarze narzekają na oszczędność pielgrzymów w czasie #ŚDM. Zazwyczaj wydają nie więcej niż 10 złotych
— Łukasz Dankiewicz (@ldankiewicz) 28 lipca 2016

Tankowanie papieskiego golfa w Balicach.
— tvn24 (@tvn24) 28 lipca 2016
Relacja na żywo z wizyty papieża w Polsce: https://t.co/n8wUrCwvM6#ŚDM pic.twitter.com/IaP39kdJlu
Na żywo! @Pontifex_pl wraca do Krakowa! #PontifexKrakow #Krakow2016 https://t.co/8pGD2VIqSC
— ŚDM PL (@sdm_pl) 28 lipca 2016
Więcej na ten temat >>

Tylko u nas! Tak będzie wyglądał tramwaj, którym dzisiaj po południu Papież Franciszek pojedzie na Błonia. pic.twitter.com/TgOT23LTIo
— Kraków (@krakow_pl) 28 lipca 2016



#sdm_traffic Ks. Józefa wyłączona z ruchu
— ZIKiT w Krakowie (@ZIKiTKrakow) 28 lipca 2016
Pogotowie techniczne sprawdza stan torów, po których ma pojechać dziś papieski tramwaj pic.twitter.com/DC51mYw1Dn
— LoveKraków.pl (@lovekrakow) 28 lipca 2016

Pierwsi pielgrzymi zajmują już miejsca pod Oknem Papieskim @lovekrakow pic.twitter.com/Ao2NXmgfhV
— Patryk Salamon (@PatrykSalamon) 28 lipca 2016
Ekipa pielgrzymów z Nawarry:Matteo,Davide i Nicolas po śniadaniu przed naszym domem wychodzi na Kraków.Wspólnota ! pic.twitter.com/sB7nSUI8Wv
— Boguslaw Kosmider (@KosmiderB) 28 lipca 2016
.@Pontifex upadł podczas okadzania ołtarza. pic.twitter.com/Shhz2FeNpx
— Damian Cygan (@DamianCygan) 28 lipca 2016


Crowd at the entrance to Vocational Centre #Krakow2016 where 121 movements&communities present their activities pic.twitter.com/9swBWe59kc
— Dorota Abdelmoula (@d_abdelmoula) 28 lipca 2016
Rozpoczyna się Msza Święta na Jasnej Górze z udziałem @Pontifex_pl. #krakow2016 #ŚDM pic.twitter.com/O7vFtCL817
— ŚDM PL (@sdm_pl) 28 lipca 2016
Motorniczowie na pętli Krowodrza Górka mają zawrot głowy. Nikt nic nie wie, czeski film
— Michał Rodak (@michal_rodak) 28 lipca 2016
Symbole Światowych Dni Młodzieży i tablice z dekalogiem umieszczono na Giewoncie. [RELACJA I GALERIA ZDJĘĆ]
Do Prokuratury Okręgowej w Krakowie oraz podległych jej prokuratur rejonowych nie przekazano żadnych spraw bieżących związanych z obecnością rzeszy ludzi w mieście. – Nie mamy takich spraw, ale czy się nie pojawią, to ciężko w tym momencie przewidzieć – mówi prokurator Janusz Hnatko.
#SDM_Traffic Przystanek Faustyny w kierunku Borku Fałęckiego zamknięty. @ZIKiTKrakow
— Kraków (@krakow_pl) 28 lipca 2016
Ponad sto osób na dobę przyjmuje SOR Szpitala im. Narutowicza. – Pielgrzymi zgłaszają się głównie z małymi dolegliwościami, udzielamy na bieżąco pomocy. Kilka osób musieliśmy położyć na oddziałach – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Renata Godyń-Swędzioł, dyrektor szpitala.


Michał Pyclik, rzecznik prasowy ZIKiT zdradza, że służby przygotowują się do popołudniowych uroczystości, a co za tym idzie, podróży pielgrzymów. – Musimy spodziewać się kolejnych zamykanych dróg. Przypominamy mieszkańcom Krakowa, że identyfikatory nie oznaczają bezwzględnego prawa do wjechania na teren danej strefy. O tym decyduje ostatecznie policja, biorąc pod uwagę względy bezpieczeństw oraz logistyczne – wyjaśnia.

Powiem Wam, ze jestem pod wrażeniem pracy #BOR w czasie #SDM. Mega kulturalnie i mega skutecznie. @A_Pawlikowski
— Krzysztof Skórzyński (@skorzynski) 28 lipca 2016

Fot. Mazur/episkopat.pl
#BezpieczeństwoŚDM Korek na autostradzie rozładowany. Ojciec Św. w drodze do Częstochowy. #Krakow2016 Służby działają. #ŚDM
— K. Marcinkiewicz (@k_marcinkiewicz) 28 lipca 2016
Papież Franciszek jest w drodze do Częstochowy. Do Krakowa wróci po południu. O godzinie 17 na placu przed Pałacem Arcybiskupów Krakowskich prezydent Krakowa przekaże klucze do miasta Ojcu Świętemu. Papież uda się na Błonia tramwajem, gdzie będzie mu towarzyszyć młodzież niepełnosprawna.

#Krakow #ŚDM Wczoraj 220 dodatkowych kursów tramwajów. Najbardziej obciążone linie: 8 /+120 kursów!/, S1, S2, 14, 19. Autobusy max na S14.
— Kraków (@krakow_pl) 28 lipca 2016
#Krakow @MPK_Krakow 35 tys. sprzedanych do tej pory specjalnych biletów ŚDM. Tylko wczoraj 15 tys.
— Kraków (@krakow_pl) 28 lipca 2016
Decyzją Koncesjonariusza celu rozładowania zaistniałego zatoru drogowego pobór opłat na A4 w k. Katowic został wstrzymany na około 1 godziny
— A4 Katowice-Kraków (@A4KatKra) 28 lipca 2016
Policja jest przygotowana na pobyt papieża w Kalwarii Zebrzydowskiej. Możliwa wizyta @Pontifex_pl jutro - info z Komendy Głównej Policji.
— Patryk Salamon (@PatrykSalamon) 28 lipca 2016
Policja jest przygotowana na pobyt papieża w Kalwarii Zebrzydowskiej. Możliwa wizyta @Pontifex_pl jutro - info z Komendy Głównej Policji.
— Patryk Salamon (@PatrykSalamon) 28 lipca 2016
Mariusz Ciarka nie jest w stanie powiedzieć, czy papież Franciszek będzie wracał z Częstochowy do Krakowa samochodem. – Sytuacja zmienia się bardzo szybko – mówi.
– Ponawiam apel o uczestników Światowych Dni Młodzieży o pilnowanie bagażu, bo bardzo często się zdarza że młodzi ludzie pozostawiają plecaki i torby, a to powoduje szybką interwencje służb – mówi Mariusz Ciarka z Komendy Głównej Policji.

Przedstawiciel komendy Państwowej Straży Pożarnej poinformował, że wczoraj funkcjonariusze musieli interweniować tysiąc razy, w tym do ośmiu niegroźnych. Strażacy udzielili również pomocy medycznej 33 osobom. 12 takich przypadków miało miejsce wczoraj na Błoniach.
– Koleje Małopolskie kursują cały czas bez utrudnień. Zdarzają się opóźnienia pociągów, ale nie są zbyt duże, bo sięgają maksymalnie do 20 minut. Powodem jest nadmiar pasażerów, których za duża ilość próbuję wsiąść do składu – mówi Krzysztof Marcinkeiwicz, rzecznik prasowy Wojewody Małopolskiego.
Mariusz Ciarka zdradził, że wczoraj policja wykonała ponad 119 eksport kolumn. – Były to głównie eskorty poza papieżem najważniejszych osób w państwie na lotnisko oraz na terenie Krakowa. W Małopolsce wykonaliśmy wczoraj 110 takich eskort – mówi Mariusz Ciarka.
Rzecznik Policji informuje o wczorajszym incydencie, który miał miejsce wczoraj o godz. 17:15 na trasie przejazdu. 36-letni ksiądz z Argentyny pod Wawelem podbiegł do papieża i chciał wręczyć koraliki. – Sytuacja nie stanowiła zagrożenia. Mężczyzna został odwiedziony do miejsca swojego pobytu, czyli pod Bochnię – dodaje Ciarka.
Rozpoczyna się konferencja prasowa służb podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych. – Nie odnotowujemy żadnych poważniejszych zdarzeń na terenie kraju. Jest bezpieczniej, niż w dniach kiedy nie było Światowych Dni Młodzieży – mówi Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji.
#SDM_traffic Kolumna papieska opuściła Kraków. Przygotowujemy się do wznowienia ruchu tramwajowego w centrum i samochodowego
— ZIKiT w Krakowie (@ZIKiTKrakow) 28 lipca 2016

Zmiany w komunikacji tramwajowej w związku z przejazdem Ojca Świętego od godziny około 7:00:
Linia 2 Wieczysta - Mały Płaszów
Linia 3 Nowy Bieżanów - Starowiślna - Rondo Grzegórzeckie - Krowodrza Górka / Dąbie
Linia 8 Borek Fałęcki - Poczta Główna - Starowiślna - Dietla - Borek Fałęcki
Linia 13 Nowy Bieżanów - Stradom - Dietla - Starowiślna - św. Gertrudy - Nowy Bieżanów
Linia 18 Czerwone Maki P+R - Poczta Główna - Dajwór
Linia 24 Kurdwanów - Starowiślna - Grzegórzecka - Wieczysta
Linie 4, 14, 20 Wzgórza Krzesławickie / Mistrzejowice / Mały Płaszów - Rondo Mogilskie - Krowodrza Górka
Linie 10, 52 Pleszów / Osiedle Piastów - Rondo Mogilskie - Grzegórzecka - Łagiewniki / Czerwone Maki P+R
Na odcinku Bronowice Małe - Plac Inwalidów kursuje zastępcza komunikacja autobusowa.
Linie autobusowe 124/424, 152, 502 kursują przez ul. Wita Stwosza i al. Słowackiego.
Przejazd komunalny do szpitala przy Kopernika pic.twitter.com/WeJO0Tk5ci
— ZIKiT w Krakowie (@ZIKiTKrakow) 28 lipca 2016
Młodzież Salezjańska w Expo Centrum w Krk,Czyżyny.Brawo dla
— Boguslaw Kosmider (@KosmiderB) 28 lipca 2016
przedsiębiorców,pomagających pielgrzymom.To też wiara pic.twitter.com/lrWNjJv52J
#SDM_traffic zamknięta autostrada A4 od zjazdu w kierunku Skawiny aż do Katowic!
— Kraków (@krakow_pl) 28 lipca 2016
W tym budynku od 12 czerwca przebywa w bardzo ciężkim stanie kardynał Franciszek Macharski.

Na pierwszej obwodnicy nie kursują tramwaje. Ruchem kieruje już policja.
Oficjalny plan dnia papieża Franciszka:
7.40 − przejazd Papieża do Balic. Po drodze Ojciec Święty zatrzyma się u sióstr Prezentek.
9.45 - przyjazd do klasztoru jasnogórskiego; modlitwa w Kaplicy Cudownego Obrazu
10.30 - Msza Święta z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski
17.00 - Na placu przed Pałacem Arcybiskupów Krakowskich Prezydent Krakowa przekaże klucze do miasta Ojcu Świętemu. Papież uda się na Błonia tramwajem, gdzie będzie mu towarzyszyć młodzież niepełnosprawna.
17.15 - przyjazd na Błonia. Przejazd papamobile między wiernymi.
17.30 - CEREMONIA POWITANIA
Po kolacji Ojciec Święty ukaże się w Oknie Papieskim, pozdrawiając wiernych zebranych na placu.
Papież Franciszek ma stanąć przy łóżku ciężko chorego kardynała Franciszka Macharskiego. Kard. Franciszek Macharski trafił do krakowskiego szpitala przy ul. Kopernika w niedzielę 12 czerwca, w godzinach popołudniowych. Metropolita senior archidiecezji krakowskiej przewrócił się na schodach i najprawdopodobniej złamał kręgosłup. Kardynał Stanisław Dziwisz udzielił mu wówczas sakramentu namaszczenia chorych.

W bramie krakowskiej kurii Biuro Ochrony Rządu przygotowane na wyjazd papieża z Pałacu Arcybiskupów.
#sdm_traffic Pierwsza obwodnica jest właśnie wyłączana z ruchu tramwajowego
— ZIKiT w Krakowie (@ZIKiTKrakow) 28 lipca 2016
Wczoraj wieczorem rzecznik Stolicy Apostolskiej zdradził, że papież Franciszek ma odwiedzić w szpitalu walczącego o życie kardynała Franciszka Macharskiego. Zamknięcie ulic prowadzących do SOR-u oznacza, że Ojciec Święty w Szpitalu Uniwersyteckim pojawi się między 7, a 8 rano.
Policja zdecydowała o czasowym wyłączeniu ulic: Dunajewskiego, Basztowej oraz Lubicz. Tramwaje nie dojeżdżają m. in. pod Dworzec Główny.