Eksperci Politechniki Krakowskiej przygotowali opracowanie, a wojewódzki konserwator zabytków pozytywnie zaopiniował koncepcję posadzenia drzew na Rynku Głównym. Pierwsze mają się pojawić w 2026 roku.
Projekt posadzenia dodatkowych drzew na Rynku Głównym zwyciężył przed dwoma laty w Budżecie Obywatelskim. Zgodnie z pomysłem Krzysztofa Kwarciaka, radnego dzielnicowego ze Zwierzyńca, rośliny mają zostać posadzone do gruntu oraz zapewnić mieszkańcom trochę cienia w słoneczne dni.
Nad koncepcją nowych nasadzeń na centralnym placu miasta pracowali w ostatnim czasie eksperci z Politechniki Krakowskiej. Jak informowaliśmy początkiem listopada, rynek został najpierw zbadany georadarem, a następnie przeskanowany za pomocą drona. To element analiz, które mają pokazać, gdzie można, a gdzie nie można posadzić drzew.
Jak podkreślają eksperci, zadanie nie jest łatwe, bo w grę wchodzi mnóstwo czynników, od historii występowania zieleni na rynku, poprzez potrzebne do zachowania osie widokowe, relikty znajdujące się pod płytą rynku i podziemne instalacje, aż po kwestie związane z doborem gatunków, które będą pasowały do krakowskiego rynku i poradzą sobie w tamtejszych warunkach.
Teraz pojawiły się nowe informacje w tej sprawie. Jak przekazał na czwartkowej konferencji prasowej wiceprezydent Stanisław Mazur, po analizach wiadomo, że na rynku mogą być sadzone drzewa. – Ograniczą problem wysp ciepła. Mogą również podnieść estetykę płyty rynku. W europejskich miastach takie rozwiązania są stosowane – podkreślał Mazur. Prof. Andrzej Kadłuczka z Politechniki Krakowskiej dodawał, że posadzenie każdego drzewa na Rynku Głównym to kwestia wyboru miejsca, wielkości roślin, perspektyw oraz zachowania widoków. – Każdy centymetr kwadratowy rynku to przestrzeń sacrum. Realizacja zadania będzie skomplikowana. Prace muszą być prowadzone pod nadzorem archeologa – podkreślał prof. Kadłuczka.
Ostatecznie zadecydowano, że drzewa mogą zostać posadzone w kilku lokalizacjach: w otoczeniu kościoła św. Wojciecha, w okolicy Wieży Ratuszowej, wzdłuż pierzei Rynku Głównego oraz w sąsiedztwie fontanny. Będą sadzone na podstawie badań georadarowych, by nie naruszać podziemnych reliktów. Eksperci wskazali pięć gatunków drzew, które można posadzić na Rynku Głównym. Pierwszym z nich jest robinia biała, która dobrze radzi sobie w warunkach miejskich. Kolejny to klon polny, rodzimy gatunek odporny na suszę i zasolenie. W otoczeniu kościoła św. Wojciecha pojawi się dąb szypułkowy, ceniony za trwałość. Po wschodniej stronie Sukiennic zaplanowano lipy: drobnolistną oraz srebrzystą. – To gatunki o wielowiekowej tradycji w polskim krajobrazie – podkreślają eksperci z Politechniki Krakowskiej, którzy są autorami studium wykonalności i koncepcji posadzenia drzew na rynku.
Po uzyskaniu pozytywnej opinii służb konserwatorskich, konieczne jest opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej oraz uzyskanie niezbędnych pozwoleń, co planowane jest do października 2025 r. Pierwsze nasadzenia mają zostać wykonane wiosną 2026 r. Nowych drzew na rynku ma się pojawić ok. 20.